Ο 26χρονος Αλεχάντρο Ταμπίλο από τη Χιλή είναι ο πρώτος ημιφιναλίστ του φετινού Internazionαali BNL d' Italia, με το Νο.32 της παγκόσμιας κατάταξης να συνεχίζει τη μαγική πορεία του στη Ρώμη, κερδίζοντας και τον Zhizhen Zhang χωρίς να απωλέσει σετ, με 6-3, 6-4.

Λιγότερο από 1,5 ώρα χρειάστηκε ο 26χρονος Χιλιανός, ο οποίος είχε μια ακόμα σπουδαία μέρα από τη γραμμή του σερβίς και δεν επέτρεψε κανένα break στον Κινέζο αντίπαλό του.

Αντιμετώπισε break points μόνο στο 9ο game του 1ου σετ, σβήνοντας και τα 2 για να κρατήσει το σερβίς του και να κάνει το 6-3. Στο 2ο σετ έκανε νωρίς το break και έκτοτε διατήρησε τον έλεγχο ως το τέλος, για να ολοκληρώσει το ματς στο 10ο game, έπειτα από 1 ώρα και 26 λεπτά στο Centrale του Foro Italico.

Συχνά παίκτες που προκαλούν μεγάλες εκπλήξεις σε μεγάλα τουρνουά δεν είναι σε θέση να διαχειριστούν την ευκαιρία που τους παρουσιάζεται, με αποτέλεσμα να αποκλείονται αμέσως μετά. Κάτι τέτοιο δεν ισχύει για τον Tabilo, που δυο μέρες μετά τη νίκη του επί του Djokovic επιβλήθηκε του Khachanov με 7-6 (5), 7-6 (10) και σήμερα κέρδισε και τον Zhang, για να φτάσει τις 4 συνεχόμενες straight sets νίκες στο Foro Italico!

Θα παίξει στον πρώτο του ημιτελικό σε ένα Masters 1000 τουρνουά ο Χιλιανός, ο οποίος έχει ήδη εξασφαλίσει νέο career high στην παγκόσμια κατάταξη, αφού από το Νο.32 θα ανεβεί στο Νο.25 για 1η φορά στην καριέρα του. Με μια νίκη ακόμα ανεβαίνει στο Νο.21, ενώ αν κατακτήσει το τρόπαιο θα φτάσει στο Νο.17 του κόσμου.

Μην τον ξυπνάτε: Σίφουνας στους «4» της Ρώμης ο Ταμπίλο!