Η Εθνική μας ομάδα παρουσιάστηκε σοβαρή και έχοντας σε καλή μέρα τους Φράγκο και Αρμενάκη πήρε την «καθαρή» νίκη με 25-22, 25-20, 25-21 και μπήκε με το δέξι στη διοργάνωση.

Η «γαλανόλευκη» ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, δεν έλειψαν όμως τα σκαμπανευάσματα στην απόδοχή της.

Η ομάδα του Σωτήρη Δρίκου είχε καλό ποσοστό στην επίθεση (ειδικά στο δεύτερο και το τρίτο σετ), γεγονός που τη βοήθησε για τη νίκη παρά την κακή υποδοχή.

Επόμενη αναμέτρηση για την Εθνική μας αύριο και πάλι κόντρα στη Ρουμανία

Η Εθνική ξεκίνησε το πρώτο σετ με αρκετά εύκολα λάθη, όμως το καλό της μπλοκ της έδωσε την ευκαρία να πάρει το πάνω χέρι και να το διατηρήσει μέχρι την κατάκτηση του σετ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε ένα μικρό σερί στην αρχή, όμως οι Ρουμάνοι βρήκαν τις απαντήσεις και κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι ο 15-16, οπότε και η Ελλάδα με τον Κουμεντάκη στο σερβίς μπόρεσε να βρει σκορ και να πρηγηθεί εκ νέου παίρνοντας και το σετ με 25-22.

Παρόμοιο ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ με την Ελλάδα να οδηγεί το σκορτ με «βραχεία κεφαλή». Η Εθνική κατάφερε με ένα μίνι σερί να κάνει το 13-8 και να αποκτήσει σαφές προβάδισμα για το 2-0 στα σετ.

Η Ρουμανία παρά την υπερπροσπάθεια δεν κατάφερε να μπει ξανά στην διεκδίκηση του σετ και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με 25-20 πήρε και το δεύτερο σετ.

Η φιλοξενούμενη προσπάθησε να αντιδράσει στο τρίτο σετ και μπήκε καλύτερα με αποτέλεσμα να προηγηθεί κιόλας. Η «γαλανόλευκη» αφυπνίστηκε και κατάφερε να όπλο το σερβίς να ανατρέψει την κατάσταση και να φτάσει στη νίκη.Τα σετ: 25-22, 25-20, 25-21Ελλάδα (Δρίκος) Αρμενάκης 12 (9/17 επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 7 (3/7 ε., 4 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (7/18 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ., 65% υπ. - 48% άριστες), Φράγκος 13 (12/17 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. - 20% άριστες), Ταμπουρατζής -λ (75% υπ. - 63% άριστες) / Μαρούλης, Τζιουμάκας 1 (1/3 επ.)Ρουμανία (Πάσκου) Γκιονέα 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Μπαλατσεάνου 4 (4/8 επ., 28% υπ. - 17% άριστες), Γκεοργκίτα 5 (3/7 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μπάρτα 5 (2/3 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μπορότα 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ), Γκοντάριου 7 (6/15 επ., 1 άσο), Μαριές -λ (61% υπ. - 39% άριστες) / Ενέ 6 (6/6 επ.), Μπάλα 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες), Λίκα 3 (3/7 επ.)