ACF FIORENTINA
1 1
Inter Milan
INTER MILAN

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο του αποψινού αγώνα στο «Artemio Franchi», με τους Σιρίλ Τερό, Φεντερίκο Κιέζα και Τζιοβάνι Σιμεόνε να ταλαιπωρούν την αντίπαλη άμυνα, ωστόσο δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα του -για μια ακόμη φορά φέτος- σταθερού Σαμίρ Χαντάνοβιτς.

Σε αντίθεση με την ομάδα του Στέφανο Πιόλι, οι «Νερατζούρι», οι οποίοι δεν έχουν νίκη στα τελευταία έξι παιχνίδια τους για τις εγχώριες διοργανώσεις, αποδείχθηκαν εξαιρετικά αποτελεσματικοί και στο 55ο λεπτό άνοιξαν το σκορ, με κοντινό βολέ του αρχηγού τους, Μάουρο Ικάρντι, την κεφαλιά του οποίου είχε αποκρούσει αρχικά ο τερματοφύλακας Μάρκο Σπορτιέλο.

O Μίλαν Μπάντελ έχασε ασύλληπτη ευκαιρία για την ισοφάριση με κεφαλιά στο 73', ο Αντόνιο Καντρέβα δεν κατάφερε να «καθαρίσει» την αναμέτρηση στο 87' και τελικά ήρθε ο Τζιοβάνι Σιμεόνε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων για να διαμορφώσει το τελικό 1-1 και να αποδώσει ποδοσφαιρική δικαιοσύνη.

Φιορεντίνα - Ίντερ 1-1