BARCELONA
6 0
Getafe CF
GETAFE CF

Το θέμα ξεφεύγει πια από τα στενά ποδοσφαιρικά πλαίσια. Κάθε αγώνας της Μπαρτσελόνα μοιάζει πια με σόου, όπως εκείνα που προσφέρουν οι περίφημοι Χάρλεμπ Γκλόουμπτροτερς. Για 90 λεπτά τα ζογκλερικά από το τσίρκο αναμειγνύονται με την γεωμετρία, την φαντασία, την καλλιτεχνία. Δεν έχει πια σημασία το σκορ, αλλά οι στιγμές απαράμιλλης δημιουργικότητας, που αποτυπώνονται στον νου.

Σε ότι αφορά το τυπικό κομμάτι, η Μπαρτσελόνα διέλυσε την Χετάφε με 6-0, συμπλήρωσε 37 παιχνίδια αήττητη και αύξησε την διαφορά από την Ατλέτικο Μαδρίτης στο +11. Υπήρχαν όμως άλλα πράγματα, πιο σημαντικά που έμειναν από αυτή την παράσταση.

Δεν έχει σημασία ποιος είναι ο αντίπαλος, ποια η διοργάνωση και τι ώρα διεξάγεται το ματς. Ο Λιονέλ Μέσι δεν κάνει διαχωρισμούς. Αυτή τη φορά, ο Αργεντινός πήρε την μπαγκέτα και μοίρασε μαγικές ασίστ, σε ένα ιδιότυπο χατ-τρικ από πάσες, η μία πιο υπέροχη από την άλλη.

Στο 19ο λεπτό ο Μέσι σκαρφίζεται μία εξωπραγματική ασίστ πάνω στην κίνηση με το γόνατο, με την μπάλα να κάνει μία απλή καραμπόλα στο κεφάλι του Μουνίρ Ελ-Χανταντι (6ο γκολ σε 6 ματς μέσα στο 2016) για το 2-0. Λίγο αργότερα (32’) σημαδεύει το τρέξιμο του Νεϊμάρ, ο οποίος με έντεχνο πλασέ σκοράρει κι αυτός, όμως η καλύτερη του πάσα ήρθε στο ξεκίνημα της επανάληψης (51’).

Με μία απίθανη no look πάσα που τρύπησε την άμυνα των Μαδριλένων, ο Αργεντινός προσέφερε ένα ακόμα γκολ στον Νεϊμάρ! Σε όλα αυτά, προσθέστε και ένα εκπληκτικό γκολ 40’) με φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής και καταλαβαίνετε γιατί το «Καμπ Νόου» σηκώθηκε ξανά στο πόδι για να υποκλιθεί στο μεγαλείο του.

Και να φανταστεί κανείς ότι ο Αργεντινός ξεκίνησε το βράδυ με χαμένο πέναλτι (9’) το οποίο απέκρουσε ο Γουάιτα!

Τι άλλο έμεινε; Το αυτογκόλ του Ροντρίγκεθ (8’) που άνοιξε τον δρόμο για την μαδριλένικη συντριβή, το εκπληκτικό 6-0 που ήρθε με «ψαλιδάκι» του Αρντά και πολλές άλλες μικρές στιγμές μαγείας που δεν μετουσιώθηκαν με γκολ...

Μπαρτσελόνα - Χετάφε 6-0 (vids)