Αμφότερες οι ομάδες είχαν καλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ στο πρώτο μέρος, ωστόσο πήγαν με το ισόπαλο 0-0 στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, ωστόσο, η Βιγιαρεάλ πέρασε αποφασισμένη και αυτό την έφερε μέσα σε τρία λεπτά να βάζει τις βάσεις της επικράτησης μέσα στο σπίτι της Γρανάδα.

Αρχικά στο 49' ο Τριγέρος με ένα καλοζυγισμένο σουτ από το ύψος της περιοχής έβαλε μπροστά τη Βιγιαρεάλ και εν συνεχεία στο 51' ο Μπακαμπού με γλυκό πλασέ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στο «Κίτρινο Υποβρύχιο».

Η Γρανάδα κάπου εκεί ξύπνησε, πίεσε για να μπει και πάλι στο παιχνίδι, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο σκορ με δυνατό σουτ του Ρίκο μέσα από την περιοχή στο 74'.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι «σφράγισαν» το τρίποντο με τέρμα του Γκαρθία, γράφοντας το τελικό 3-1.

Με αυτήν της τη νίκη η Βιγιαρεάλ σκαρφάλωσε, έστω και προσωρινά, στην τρίτη θέση της Primera Division.

Γρανάδα - Βιγιαρεάλ 1-3