Η Άστον Βίλα το πάλεψε μέχρι τέλους αλλά δεν κατάφερε να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας από ένα «must win» παιχνίδι για αυτήν.

Στο 17' ο φορμαρισμένος Ιγκάλο, έδωσε το προβάδισμα στη Γουότφορντ, βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Ρεμί Γκαρντ. Στη συνέχεια, η Βίλα απάντησε με κεφαλιά του Μίκα Ρίτσαρντς, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Βερετό. Στο δεύτερο 45λεπτο, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης, έβγαλαν 8 τελικές προσπάθειες χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν, όμως στο 69' μια αδράνεια στην άμυνά τους, έδωσε την ευκαιρία στη Γουότφορντ να προηγηθεί ξανά με αυτογκόλ του Χάτον. Στο 85' ο Ντίνι έκανε το 3-1 για τους φιλοξενούμενους, με τον Τζόρνταν Αγιού να «ξαναβάζει» στο ματς την Άστον Βίλα με γκολ του στο 89'.

Το παιχνίδι στο τέλος ξέφυγε, με πολλές διαμαρτυρίες και τραυματισμούς και από τις δυο ομάδες, έχοντας ως αποτέλεσμα ο ρέφερι Λι Μέισον να κρατήσει 10' καθυστερήσεις, με την Άστον Βίλα να πιέζει αλλά να μην καταφέρνει να φτάσει στην ισοφάριση και την Γουότφορντ του Κίκε Φλόρεθ να παίρνει ένα σπουδαίο «διπλό».