Οι «γιρονδίνοι» έκαναν το... λάθος να προηγηθούν μόλις στο 6' απέναντι στους γηπεδούχους, με τον Πλασίλ να χρίζεται σκόρερ. Η συνέχεια όμως ήταν εφιαλτική για τους φιλοξενούμενους...

Αρχικά, οι Ζερμέν (33') και Λε Μπιχάν (42') γύρισαν το ματς «τούμπα» κι έστειλαν την ομάδα τους προηγούμενη στα αποδυτήρια. Ο Παλοουά πέτυχε αυτογκόλ εφτά λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους και τον... χορό ολοκλήρωσαν οι Μπεν Αρφά (68', 75') και Μεντί (85'), για να διαμορφώσουν το επιβλητικό 6-1!

Επιστροφή στις νίκες για τη Λιόν

Μετά την ισοπαλία στο ντέρμπι με τη Μαρσέιγ (1-1), η Λιόν επέστρεψε στις νίκες στη Ligue 1, επικρατώντας 2-0 της Μπαστιά.

Ο Καλούλου άνοιξε το σκορ για τους «λιονέ» στο 18ο λεπτό ενώ ο Καμανό άφησε τους φιλοξενούμενους με δέκα παίκτες με το τέλος του πρώτου μέρους, καθώς αντίκρισε απευθείας την κόκκινη κάρτα.

Οι γηπεδούχοι «ζορίστηκαν» αλλά τελικώς «κλείδωσαν» τη νίκη, με τον Τολίσο να πετυχαίνει το 2-0 στο 88'.