Σχεδόν 59 χρόνια πριν, οι «μόνιμοι» πρωταθλητές Ελλάδας εκείνη τη δεκαετία ετοιμάζονταν για το ντεμπούτο τους στα ευρωπαϊκά Κύπελλα, ωστόσο η κληρωτίδα τους έπαιξε άσχημο παιχνίδι και «έβγαλε» ως πρώτο αντίπαλό τους στο Κύπελλο Πρωταθλητριών την τουρκική Μπεσίκτας σε μια εποχή που οι σχέσεις ανάμεσα στις δύο χώρες ήταν εξαιρετικά τεταμένες, λόγω του ζητήματος της Κύπρου η οποία ήταν ακόμη υπό αγγλική κατοχή.

Με διαβήματα τους στην Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία, οι Τούρκοι (οι οποίοι εμφανώς επιθυμούσαν να αποφύγουν να αντιμετωπίσουν τους ερυθρόλευκους στον Πειραιά) ζητούσαν να διεξαχθούν οι διπλές αναμετρήσεις σε ουδέτερο έδαφος, με προτίμηση στο Βελιγράδι, κάτι το οποίο δεν συνέφερε σε καμία περίπτωση τον ελληνικό σύλλογο, ο οποίος ήταν ακόμα ερασιτεχνικός τότε, ούτε σε οικονομικό αλλά ούτε και σε αγωνιστικό επίπεδο.

Στα τέλη Ιουλίου του 1958, το Διοικητικό Συμβούλιο του Ολυμπιακού πήρε τελικά την απόφαση να αποσυρθεί από τη διοργάνωση «για ηθικούς λόγους» και έτσι η Μπεσίκτας πήρε την πρόκριση «στα χαρτιά», για να αντιμετωπίσει τον Νοέμβριο στον επόμενο γύρο και να αποκλειστεί από την ανεπανάληπτη Ρεάλ Μαδρίτης εκείνης της εποχής (1-1, 2-0), η οποία και κατέκτησε το Κύπελλο Πρωταθλητριών για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά.

Ολυμπιακός - Μπεσίκτας: Το ραντεβού που άργησε 59 χρόνια! (pics)