Γήπεδο: Easter Road, Τρίτος προκριματικός γύρος Europa League
HIBERNIAN FC
3 2
Αστέρας Τρίπολης
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

O Σάββας Παντελίδης παρέταξε ουσιαστικά την περυσινή ενδεκάδα του & τον Αργεντινό ανασταλτικό μέσο Φράνκο Μπελόκ (μαζί με τους συμπατριώτες του Ιγκλέσιας - Μουνάφο στην τριάδα της μεσαίας γραμμής) στην αναμέτρηση του «Easter Road Stadium» απέναντι στο 3-5-2 του Νιλ Λένον, άφησε την μπάλα στην Χιμπέρνιαν και το σύνολό του ευτύχησε να προηγηθεί στο 11ο λεπτό, με τον Γιώργο Κυριακόπουλο να πετυχαίνει από δύσκολη γωνία το πολυπόθητο εκτός έδρας τέρμα.

Στο 34ο λεπτό ο 22χρονος αμυντικός από την Πάτρα «πάγωσε» τους Σκωτσέζους στις κερκίδες του σχεδόν κατάμεστου γηπέδου και προκάλεσε ντελίριο ενθουσιασμού στους υποστηρικτές του Αστέρα που ταξίδεψαν στο Εδιμβούργο, καθώς με ένα φοβερό αριστερό σουτ από μακρινή απόσταση «ξετίναξε» τα δίχτυα του Ούγγρου διεθνή τερματοφύλακα Άνταμ Μπογκντάν και έστειλε τον σύλλογο της Τρίπολης με προβάδισμα δύο τερμάτων στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του αγώνα.

Η Χιμπέρνιαν ρίσκαρε υποχρεωτικά στην επανάληψη, έψαξε το τέρμα που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης, είδε τον Γιώργο Αθανασιάδη να σταματάει εντυπωσιακά τον «κεραυνό» του Μάρτιν Μπόιλ στο 48' και τελικά σκόραρε στο 62ο λεπτό του παιχνιδιού, με τον πολύπειρο Νιγηριανό διεθνή κεντρικό αμυντικό Έφε Αμπρόουζ, ενώ ο Κοσμάς Τσιλιανίδης δύο φορές έπειτα από αντεπιθέσεις (60' - 66') δεν κατάφερε να σημαδέψει σωστά και να κάνει τρία τα γκολ του Αστέρα.

Ο Ντέιβιντ Γκρέι αποδείχθηκε «χρυσή αλλαγή» για τον Βορειοϊρλανδό προπονητή του, πετυχαίνοντας το τέρμα της ισοφάρισης έπειτα από προσπάθεια του Λιούις Στίβενσον στο 77', ενώ πέντε λεπτά αργότερα οι Αρκάδες έμειναν με 10 παίκτες, καθώς ο Τριαντάφυλλος Πασαλίδης αντίκρυσε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Σουηδού διαιτητή Αντρέας Έκμπεργκ, για φάουλ στον Βικίντας Σλίβκα. Στο 86' o Γιώργος Αθανασιάδης σταμάτησε την κεφαλιά του Γκρέι, όμως οι Σκωτσέζοι μίλησαν τελευταίοι...

Ο 23χρονος Ελβετός επιθετικός Φλοριάν Καμπέρι ήταν ο «ήρωας» της Χιμπέρνιαν, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 (το σκορ με το οποίο οι Καθολικοί του Εδιμβούργου είχαν νικήσει την ΑΕΚ το 2001, χωρίς πάντως να προκριθούν) μπροστά σε περίπου 15.000 οπαδούς, της με αριστερό πλασέ σε κενή εστία στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Αστέρα Τρίπολης να επιστρέφει στην Ελλάδα γνωρίζοντας καλά ότι έχασε σημαντική ευκαιρία να «κλειδώσει» την πρόκριση από σήμερα, αλλά σε κάθε περίπτωση να παραμένει αισιόδοξος ότι θα καταφέρει να την εξασφαλίσει στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» την ερχόμενη Πέμπτη.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Χιμπέρνιαν (Νιλ Λένον): Μπoγκντάν, Αμπρόουζ, ΜακΓκρέγκορ, Χάνλον (90+4' Πορτέους), Σλίβκα, Στίβενσον, Μάλαν, Γουϊτάκερ (46' Γκρέι), ΜακΓκιν, Καμπέρι, Μπόιλ

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κότσιρας, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Ιγκλέσιας, Μπελόκ (54' Ρόλε), Μουνάφο, Καλτσάς (77' Μαρτίνες), Τσιλιανίδης (87' Χριστόπουλος), Μανιάς

Διαιτητής: Αντρέας Έκμπεργκ (Σουηδία)

Χιμπέρνιαν - Αστέρας Τρίπολης 3-2