Το ματς στη Λισαβόνα είχε λίγες φάσεις, με το γκολ του Γεβντά στο 26ο λεπτό να κρίνει την αναμέτρηση, καθώς η Σπόρτινγκ το μόνο που κατάφερε ήταν να μείνει με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Σεμέδο στο 74ο λεπτό.

Σαχτάρ-Σάλκε 0-0

Παρότι ήταν καλύτερη, η Σάλκε δεν μπόρεσε να φύγει με τη νίκη από την Ουκρανία, φέρνοντας ισοπαλία απέναντι στη Σαχτάρ (0-0).

Οι «βασιλικοί μπλε» είχαν τις ευκαιρίες για να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο κανείς από τους Μπελχαντά, Νόισταντερ και Σανέ δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως στο 77ο λεπτό ο διαιτητής αρνήθηκε πέναλτι στη Σάλκε, όταν έπειτα από σουτ του Γκέις η μπάλα βρήκε σε χέρι... ενώ οι Ουκρανοί έμειναν με δέκα παίκτες στο 86', έπειτα από αποβολή του Κούτσερ.

Ακόμα κι έτσι πάντως, η Σάλκε έχει την ευκαιρία να πάρει την πρόκριση στην έδρα της.

«Απέδρασε» η Λεβερκούζεν, ισόπαλη η Σάλκε (vids)