Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ντέρμπι... παραμονής, δεδομένου ότι βρίσκονται στα χαμηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα. Στουτγκάρδη και Βέρντερ Βρέμης ήθελαν τη νίκη για να... ανασάνουν, αλλά το τελευταίο σφύριγμα τις βρήκε ισόπαλες (1-1).
Οι Σουηβοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο. Μπήκαν πιο «ορεξάτοι» στο ματς, κατάφεραν να περιορίσουν τη Βέρντερ και κατάφεραν να «ρευστοποιήσουν» την ανωτερότητά τους χάρη στο τέρμα του Λούκας Ρουπ, ο οποίος με «κεραυνό» μετά από γύρισμα του Κόστιτς έγραψε το 1-0. Η Βέρντερ Βρέμης στο 71' ισοφάρισε με τον Ούτζα σε μία φάση που επωφελήθηκε από τις κόντρες και έκανε εύκολα το 1-1.
Στο φινάλε και οι δύο ομάδες είχαν από μία εξαιρετική ευκαιρία, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Ο Οζτουνάλι στο 85' σημάδεψε το δοκάρι για τη Βέρντερ και δύο λεπτά αργότερα ο Βέρνερ της Στουτγκάρδης βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.