Για 30' μόνο μία ομάδα υπήρχε στο «Ζηρίνειο» και αυτή ήταν η Κηφισιά. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προηγήθηκε ακόμα και με +26, αλλά ο Κόροιβος έκανε το ματς ντέρμπι στην τελευταία περίοδο, χωρίς όμως να ολοκληρώσει την ανατροπή. Η ομάδα των βορείων προαστίων με κορυφαίους Μαυροειδή (13π.), Κασελάκη (13π.) και Χρυσικόπουλο (12π.) πήρε την πρόκριση, με τον Κάουνσιλ (15π.) να τα δίνει όλα για την ομάδα της Αμαλιάδας στην τελευταία περίοδο, αλλά να μην φτάνει.

Η Κηφισιά από το ξεκίνημα κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της. Πότε με τον Μαυροειδή, που τελείωσε τις φάσεις κοντά στο καλάθι, πότε από τα 6,75μ., πότε μέσω τρανζίσιον, έφτανε εύκολα στο καλάθι του Κόροιβου. Οι γηπεδούχοι από το πρώτο τρίλεπτο έχτισαν διαφορά και με σερί 10-0 έφτασαν στο 16-5 του 5’, με το 21-9 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος να δείχνει τις… διαθέσεις τους.

Την ώρα που οι παίκτες του Παπαθεοδώρου έδειχναν να διαθέτουν πολλούς τρόπους για να σκοράρουν, οι παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου ήταν ανήμποροι και προσπαθούσαν να σκοράρουν ουσιαστικά μόνο με ατομικές ενέργειες. Κύριοι εκφραστές ήταν Τρότερ και Κάουνσιλ, που όμως έπεφταν σε… τοίχο, ενώ δεν υπήρχε ούτε σκορ από το τρίποντο.

Κάπως έτσι, η διαφορά ανέβηκε και στη δεύτερη περίοδο, με το +18 να είναι η μέγιστη τιμή της (34-16, 17:30’), καθώς ο Χρυσικόπουλος με την είσοδό του πρόσφερε επιθετικές λύσεις στους γηπεδούχους, όπως και ο Στίγκερς. Το 36-19 της ανάπαυλας αποτύπωνε την διαφορά εικόνας των δύο ομάδων στο παρκέ, με την τρίτη περίοδο να αποτελεί απλώς την επιβεβαίωση.

Οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνά τους σε ζώνη και προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, ωστόσο η απάντηση ήρθε από τα 6,75μ. για την Κηφισιά. Η ομάδα των βορείων προαστίων πέρασε το… φράγμα του +20 και προς το φινάλε της τρίτης περιόδου ανέβασε τη διαφορά στο +26 (55-29), με τον Κόροιβο να μην δείχνει ικανός να επιστρέψει.

Όμως, ο Κάουνσιλ είχε διαφορετική άποψη. Ο Αμερικανός άσος των φιλοξενούμενων έδωσε το έναυσμα και σε συνδυασμό με την επιθετική άμυνα, το παιχνίδι άλλαξε μορφή. Ο Κόροιβος έτρεξε σερί 12-0 και το 61-37 του 32’ έγινε 61-49. Η Κηφισιά έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο, με αποτέλεσμα οι Πελοποννήσιοι να πιστέψουν πως μπορούν να φτάσουν σε μια επική ανατροπή.

Μια ανατροπή που όμως δεν έγινε, εξαιτίας δύο φάσεων. Αρχικά ο Κάουνσιλ βιάστηκε να σουτάρει, με τη διαφορά στους 8 και στην άλλη άκρη ο Μαυροειδής πάσαρε και ο Χρυσικόπουλος σκόραρε γκολ-φάουλ για το 68-57 (38:49’’), ώστε να κλειδώσει το εισιτήριο της Κηφισιάς για την επόμενη φάση του Κυπέλλου, απέναντι στον Προμηθέα Πατρών.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 36-19, 56-32, 72-61.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Χατζηνικόλας, Γκίκας 3(1), Μπρίστολ 3, Πόποβιτς 7(1), Μαυροειδής 13, Χρυσικόπουλος 12(1), Κασελάκης 13, Σπυριδωνίδης, Στίγκερς 9(1), Χογκ 8, Φρέιζερ 3(1).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜ. (Μαρκόπουλος): Χάρις 13, Μπατής, Πουλιανίτης, Χαριτόπουλος, Χριστοδούλου 5(1), Ντέιβις 14(2), Κάουνσιλ 15(2), Τρότερ 4, Βασιλόπουλος 3(1), Βαρδακαστάνης, Γεωργάκης 4, Σλαφτσάκης 3.

Κηφισιά - Κόροιβος Αμ. 72-61