Θετική παρουσία είχε και ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος από την πλευρά των νικητών, ενώ πολύ καλή εικόνα παρουσίασαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι παρότι αντιμετώπισαν το παιχνίδι ως γιορτή, ήταν ανταγωνιστικοί ως το φινάλε.

Οι ομάδες πέρασαν το πρώτο μισό του πρώτου δεκαλέπτου (5-5 στο 2', 10-10 στο 4'). Ο Πανερυθραϊκός τρέχοντας σερί 6-0 ξέφυγε με 20-14 στο 7', με τον Κόροιβο, όμως, να μειώνει σε 22-19 και τις ομάδες να κλείνουν την πρώτη περίοδο με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 30-27 (10').

Ο Κόροιβος κάνοντας επιμέρους σκορ 2-8 προηγήθηκε με 32-35 στο 13', αλλά ο Πανερυθραϊκός ισοφάρισε σε 38-38 στο 16' και ξέφυγε με 43-38 στο 18'. Ο Κόροιβος επιχείρησε να αντιδράσει, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 48-44.

Η ομάδα του Μαρκόπουλου τρέχοντας σερί 0-8 ισοφάρισε σε 48-48 (23') και προηγήθηκε στη συνέχεια με 48-52. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 51-54 στα μισά της περιόδου και ισοφάρισα σε 54-54 στο 26', αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κλείσουν την τρίτη περίοδο έχοντας μία διαφορά 4 πόντων (61-65).

Ο Πανερυθραϊκός διατήρησε την επαφή του με το σκορ, αλλά ο Κόροιβος παρέμενε σε θέση οδηγού και σε θέση οδηγού. Οι φιλοξενούμενοι στο 37' ήταν μπροστά με 71-77 και κάνοντας επιμέρους σκορ 2-8 ο Κόροιβος έφτασε στη νίκη με 73-85.

Δεκάλεπτα: 30-27, 48-44, 61-65, 73-85.

Πανέρυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 7, Μπάρδας 5 (1), Καλλιανιώτης 14 (4), Πρίτσος 5 (1), Γεωργοπαπαδάκος 5 (1), Προδρόμου 16 (3), Γιαουρτόγλου 8, Γεωργακόπουλος 2, Σολωμός 6, Αντωνίου, Γκαϊτάσοφ 2, Σοφρωνάς 3 (1).

Κόροιβος (Μαρκόπουλος): Πουλιανίτης 9 (1), Χαριτόπουλος 20 (1), Χριστοδούλου 8, Ντέιιβις 13 (3), Χάρις 7, Τρότερ 7 (1), Βασιλόπουλος 14 (2), Σλαφτσάκης 7.

Πανερυθραϊκός - Κόροιβος 73-85