Στην πρώτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ήταν επιβλητικοί και είχαν διαφορά οκτώ πόντων (14-22), ενώ μέχρι το ημίχρονο η διαφορά είχε ανέβει στους 15 (36-51). Στο δεύτερο μέρος, η Φενέρ ήταν υποχρεωμένη να βελτιωθεί και με τρίποντο του Μαχμούτογλου μείωσε σε 75-80 δυο λεπτά πριν τη λήξη.

Με καλάθι του, ο Ντίξον διατήρησε τη διαφορά στους πέντε (77-82). Με δυο βολές και 30 δευτερόλεπτα να απομένουν, η διαφορά κατέβηκε στους τρεις (79-82), αλλά ο Βεϊσέλογλου ...απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Ο Βέσελι πέτυχε καλάθι και φάουλ για το 82-84 κι επειτα ο Παλάσιος ευστόχησε σε μία βολή για το 82-85. Ο Γκάουντλακ αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη βολή και ο Τσέχος ισοφάρισε με φόλοου (85-85), στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, οι δυο ομάδες μπήκαν με το ισόπαλο 91-91, ενώ Γκάουντλακ και Χερσέκ διαμόρφωσαν το 93-93. Ο Ντίξον έβαλε μπροστά την Καρσίγιακα (93-95) 15 δευτερόλεπτα πριν τη  λήξη, έπειτα από λάθος του Γκάουντλακ. Ωστόσο, οι συγκινήσεις δεν σταμάτησαν εκεί και ο Μαχμούτογλου με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του. Το δράμα κορυφώθηκε, καθώς η Φενέρ έκανε φάουλ, ο Ντίξον ευστόχησε σε δυο βολές και επικράτησε με 96-97, αφού ο Γκάουντλακ αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο.

O Mπόμπι Ντίξον σημείωσε 27 πόντους για τους νικητές, ενώ 22 προσέθεσε ο Παλάσιος. Aπό πλευράς Φενέρ, ο μοιραίος Γκάουντλακ ολοκλήρωσε το ματς με 25, ενώ ο Νίκος Ζήσης είχε 11.