ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΚΤΟR
58 71
Fenerbahce SK
FENERBAHCE SK

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία να πάρει το πάνω χέρι στη σειρά με την Φενέρ, καθώς παρά το εκρηκτικό 15λεπτο του πρώτου μέρους, όπου έχτισε διψήφια διαφορά, η οποία έφτασε και στο +16 στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, στη συνέχεια έπαθε ολικό μπλακ-άουτ!

Ο Ομπράντοβιτς με άξονες Μπογκντάνοβιτς και Κάλινιτς… βραχυκύκλωσε τους γηπεδούχους κι έφτασε στο μπρέικ, αναγκάζοντας τον Παναθηναϊκό μετά τους 42 πόντους του πρώτου μέρους, να σκοράρει μόλις 16 στο δεύτερο και αφού δέχτηκε 43 στο ίδιο διάστημα, γνώρισε οδυνηρή ήττα και έχασε το πλεονέκτημα έδρας με το «καλημέρα»!

Οι «πράσινοι» που είχαν σε κάκιστη μέρα παίκτες-κλειδιά (Σίνγκλετον, Γκιστ) πλέον καλούνται να ανασυνταχθούν άμεσα ενόψει του Game 2 (20/4, 21:00) ξανά στο ΟΑΚΑ για να ισοφαρίσουν και να κυνηγήσουν πλέον νίκη στην Πόλη για να ανατρέψουν υπέρ τους τα δεδομένα στη μάχη για πρόκριση στο Final-4!

Το ξεκίνημα ήταν το χειρότερο δυνατό για τους γηπεδούχους, καθώς οι παίκτες του Ζοτς ήταν αυτοί που μπήκαν συγκεντρωμένοι και με συγκεκριμένο στόχο στο παρκέ. Αφού περιόρισαν τη δημιουργία του Καλάθη και ανάγκαζαν τους «πράσινους» να εκτελούν υπό κακές προϋποθέσεις, πήραν τα ηνία και προηγήθηκαν με 6-16 (6:30’’)!

Τότε ο Πασκουάλ πέρασε στον πάγκο Σίνγκλετον, Γκιστ, Φελντέιν, με Μπουρούση, Παππά και Ρίβερς να είναι κλειδιά και να δίνουν άλλον αέρα, πρώτα από την άμυνα, με πίεση πάνω στην μπάλα και κατόπιν με φοβερή ενέργεια στην επίθεση.

Ο Ρίβερς έδωσε το έναυσμα για αντεπίθεση, μειώνοντας στον πόντο στη λήξη της πρώτης περιόδου (15-16), με την ψυχολογία να δίνει αέρα για 12-0 σερί με τρίποντο του Τζέιμς (11’)!

Η Φενέρ που είχε μείνει χωρίς πόντο για πέντε λεπτά βρήκε πρόσκαιρα λύση με Ντίξον και Μπογκντάνοβιτς (23-23, 13’), για να ακολουθήσει δεύτερο «νεκρό διάστημα των Τούρκων, την ώρα που ο Ρίβερς έκανε το 35-23 με νέο 12-0 (17’), ενώ με τον Τζέιμς καταγράφηκε το +14 του ημιχρόνου (42-28)!

Ρίβερς και Τζέιμς ήταν αυτοί που οδήγησαν επιθετικά την ομάδα του Πασκουάλ στο πρώτο 20λεπτο και με το… καλημέρα στην τρίτη περίοδο η διαφορά άγγιξε το +16 (44-28)! Η Φενέρ απάντησε με δικό της επιμέρους 2-17 από το 47-31 ως το 49-48 (29’), με πρωταγωνιστές Βέσελι και Μπογκντάνοβιτς.

Ο Παππάς με μία βολή διαμόρφωσε το 50-48 υπέρ των γηπεδούχων στο 30’, που σκόραραν όλους κι άλλους τρεις πόντους (δίποντο Ρίβερς, βολή Παππά) από το 22’ ως τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου!

Πέντε σερί πόντοι του Κάλινιτς έδωσαν το πάνω χέρι στους φιλοξενούμενους (50-53, 31’), με τον Ντίξον να γράφει με τρίποντο υπό πίεση το 53-58 και τον Ούντοχ να ολοκληρώνει επιμέρους 3-14 για το 53-62 (36’)!

Το 55-62 του Τζέιμς ήταν… αναλαμπή, αφού ο Κάλινιτς έκανε άμεσα το 55-67 (37’), με τη διαφορά να φτάνει και τους 16 (55-71, 38’), παγώνοντας πλήρως το ΟΑΚΑ, με το τελικό 58-71 να δίνει στη Φενέρ το χρυσό μπρέικ και το 0-1 στον δρόμο για το Final-4, με τον κόσμο παρά την απογοήτευσή του να ζητά «πρόκριση μέσα στην Τουρκία»!

Ο MVP: Ο Μπογκντάνοβιτς ήταν ο επιθετικός ηγέτης της Φενέρ και ο μεγαλύτερος κίνδυνο για την άμυνα του Παναθηναϊκού που δεν… αναχαιτίστηκε σε κανένα σημείο του αγώνα.

Ο Σκληρός: Ο Νίκολα Κάλινιτς ήταν κλειδί για τον Ζοτς τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά, με τον Σέρβο φόργουορντ να κάνει τεράστια ζημιά στον Παναθηναϊκό, με τον Ντίξον να δίνει κι αυτός το δικό του λιθαράκι στην τέταρτη περίοδο.

Ο Αόρατος: Ο Κρις Σίνγκλετον ήταν σε κάκιστη μέρα, κάτι που κόστισε ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο στον Παναθηναϊκό, με τον Τζέιμς Γκιστ να μένει εξίσου χαμηλά!

Ο Πεσμένος: Ο Κέι Σι Ρίβερς και ο Μάικ Τζέιμς που οδήγησαν επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο 20λεπτο όμως έμειναν από καύσιμα και οι γηπεδούχοι από πόντους στην επίθεση!

Η Γκέλα: Αναμφίβολα το δεύτερο 20λεπτο με το επιμέρους 16-43 ήταν ενδεικτικό της κάκιστης εικόνας του Παναθηναϊκού σε αυτό το διάστημα, που κόστισε τη νίκη.

Η στιγμή: Ο Φελντέιν ανέβασε τη διαφορά στους 16 (47-31) στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, όμως ακολούθησε η ηχηρή απάντηση της Φενέρ, που έφερε το ματς στα μέτρα της ως το τέλος της περιόδου (50-48), ενώ σε όλη την τέταρτη περίοδο είχε το προβάδισμα ως το φινάλε…

Η διαιτησία: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Μπελόσεβιτς (Σερβία), Πατέρνικο (Ιταλία) είχαν γενικά καλή διαιτησία στο ΟΑΚΑ, με λίγα λάθη.

Οι Στρατηγοί: Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς κέρδισε την… σκακιέρα, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, αφού οι αλλαγές που έκανε στην άμυνα έμειναν χωρίς απάντηση από τον Πασκουάλ, ο οποίος πλήρωσε την πολύ κακή μέρα του Σίνγκλετον, αλλά και την απουσία ενέργειας στην άμυνα στο δεύτερο μέρος, σε αντίθεση με το πρώτο, χάρη σε Μπουρούση και Παππά.

Η εξέδρα: Το ΟΑΚΑ γέμισε σε κάθε πιθανή κι απίθανη γωνιά του, με τον κόσμο να σπρώχνει την ομάδα του Πασκουάλ με εκπληκτική ατμόσφαιρα, μένοντας όμως με την πίκρα στο τέλος. Και οι 18.000 φίλοι των «πράσινων» φόρεσαν τα ειδικά μπλουζάκια που μοίρασε η ΚΑΕ («this_is_oaka»), αλλά και σημαιάκια.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 42-28, 50-48, 58-71.