MACCABI TEL AVIV
61 81
Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΚΤΟR

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ άργησε να... κατέβει ένα ημίχρονο στο «Γιαντ Ελιάου», μένοντας πίσω με 10 πόντους στην ανάπαυλα, αλλά στο δεύτερο 20λεπτο έτρεξε επιμέρους 19-49 και ισοπέδωσε την αδιάφορη Μακάμπι και πήρε αυτό που ήθελε: Το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, για πρώτη φορά μετά το 2012 και πλέον αναμένει αντίπαλο!

Ο Τζέιμς (17π., 7ασ.) και ο Σίνγκλετον (13π., 8ριμπ.) ήταν οι... οδηγοί του Παναθηναϊκού, που επέβαλλε με απόλυτο τρόπο το νόμο του στο Τελ Αβίβ, αφήνοντας πίσω το πολύ άσχημο πρώτο ημίχρονο και τελείωσε την κανονική περίοδο με 19-11 και χωρίς να νοιάζεται για τα υπόλοιπα παιχνίδια!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με αδιανόητη χαλαρότητα στο παρκέ και το πιο άσχημο ήταν ότι μπήκε στον ρυθμό της Μακάμπι, με ρυθμό πάνω-κάτω. Μετά το 1-4 (1') ακολούθησε το 11-6 (3'), με τον Άιβερσον να γράφει το 26-20 της πρώτης περιόδου, παρότι οι γηπεδούχοι αγωνίζοντας πολλές φορές χωρίς καν πλέι μέικερ!

Αυτόν τον ρόλο τον είχε στη δεύτερη περίοδο ο Ραντ, ο οποίος με προσωπικά καλάθια πλήγωσε την έτσι κι αλλιώς νωθρή «πράσινη» άμυνα, που αδυνατούσε να δώσει συνέχεια στο 29-27 (14'). Οι κακές επιθετικές συνεργασίες, η αστοχία στα τρίποντα (1/15 στο πρώτο 20λεπτο) και η άμυνα με τα... μάτια έδωσε κι άλλον αέρα στη Μακάμπι, η οποία με τρίποντο του Λεβί στη λήξη με ταμπλό έγραψε το 42-32 της ανάπαυλας!

Αυτό που δεν έκανε στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός το έκανε στην τρίτη περίοδο. Εβγαλε ενέργεια στην άμυνα, εκμεταλλεύτηκε τα κενά της Μακάμπι, πίεσε την μπάλα και μπόρεσε να βγάλει πόντους στον αιφνιδιασμό. Μετά το 45-32 του Αλεξάντερ έγινε το 45-38 (23:30''), που ήταν η απαρχή της αντεπίθεσης.

Αλλο ένα τρίποντο του Αλεξάντερ ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +10 (48-38, 24'), αλλά ακολούθησε σερί 13-0 (48-51, 26'). Η άμυνα των φιλοξενούμενων έδινε ξανά και ξανά ευκαιρίες για πόντους στο τρανζίσιον, με τον Τζέιμς να δίνει ρεσιτάλ και να διαμορφώνει με τρίποντο το 54-63 του 30', με επιμέρους 12-31 στην περίοδο!

Το... πάρτι των παικτών του Πασκουάλ συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο με τη διαφορά να ξεπερνά τους 20 (56-81, 37'), με το κοινό της Μακάμπι να αποδοκιμάζει τους γηπεδούχους και τον Παναθηναϊκό να θριαμβεύει με 61-81 με επιμέρους 19-49 στο δεύτερο μέρος!

Ο MVP: Ο Μάικ Τζέιμς έδωσε ενέργεια στον Παναθηναϊκό από την άμυνα και την μετουσίωσε σε πόντους στην επίθεση, βοηθώντας την ομάδα του να πάρει τη νίκη.

Ο Σκληρός: Ο Κρις Σίνγκλετον για άλλη μια φορά ήταν εξαιρετικός (13π., 8ριμπ. 6κλ.) προς τέρψη του Τσάβι Πασκουάλ, με τον Καλάθη να προσθέτει 12π. και τον Παππά περίσσια ενέργεια στην άμυνα (5ριμπ., 5κλεψ.), ενώ ο Ραντ ήταν ο κορυφαίος της Μακάμπι.

Ο Αόρατος: Ο Σμιθ έμεινε στο μηδέν στα 22' που πάτησε παρκέ.

Ο Πεσμένος: Ο Άιβερσον μπήκε καλά στο παιχνίδι, αλλά μετά ακολούθησε τον... κατήφορο της Μακάμπι.

Η Γκέλα: Ο Παναθηναϊκός έκανε άθλιο πρώτο ημίχρονο, μένοντας πίσω με 10 πόντους, όπου είχε μεταξύ άλλων 1/15 τρίποντα, αλλά στο δεύτερο μέρος είχε αντιστρόφως ανάλογη εικόνα.

Η στιγμή: Η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική, αφού ο Παναθηναϊκός είχε εντελώς διαφορετική εικόνα και από το -10 της ανάπαυλας, με επιμέρους 31-21 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η διαιτησία: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Παστούζιακ (Πολωνία), Φριτζ (Γερμανία) δεν είχαν προβλήματα στο Τελ Αβίβ.

Οι Στρατηγοί: Ο Τσάβι Πασκουάλ δεν είδε αυτά που θα ήθελε στο πρώτο ημίχρονο από τους παίκτες του, που δεν προσπαθούσαν στην άμυνα, από την οποία όλα άρχισαν στο δεύτερο 20λεπτο, αποδιοργανώνοντας την Μακάμπι. Η ενέργεια του Τζέιμς ήταν καθοριστική ώστε να μπουν οι βάσεις για τη νίκη-πλεονέκτημα έδρας στο Ισραήλ.

Η εξέδρα: Ηταν μία από τις λίγες φορές που η έδρα της Μακάμπι δεν ήταν κατάμεστη από κόσμο, με το κοινό να αποδοκιμάζει τους Ισραηλινούς για την εικόνα τους στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 42-32, 54-63, 61-81.

ΜΑΚΑΜΠΙ Τ.Α. ΧΡ. Π. 2Π. 3Π. ΒΟΛ. ΡΙΜΠ. ΑΣ. ΚΛ. ΛΘ ΚΟΨ.
Ραντ 30:42 17 2/8 4/6 1/2 3 2 0 2 0
Σίμπσον 17:00 5 2/4 0/0 1/2 3 0 2 0 0
Σμιθ 22:30 0 0/0 0/3 0/0 4 1 0 2 1
Λεβί 08:33 5 1/2 1/1 0/0 2 0 0 1 0
Μέκελ 29:55 3 1/6 0/0 1/4 7 9 0 7 1
Πνίνι 16:58 10 2/2 2/4 0/0 2 0 0 0 0
Σέγκεφ 06:34 0 0/0 0/0 0/0 2 0 0 1 1