81 74
Bamberg
BAMBERG

Η Μπασκόνια επανήλθε από διψήφιες διαφορές που είχε πάρει η Μπάμπεργκ, ακόμα και +15 και επικράτησε με κορυφαίους Βόιγκτμαν, Μπομπουά (20π. έκαστος), Χάνγκα (16π.) και Λάρκιν (15π.), αφήνοντας την παρέα του Ζήση (5π., 5ασ., 3ριμπ., 4 λάθη σε 29') με το... κίτρινο φύλλο παρά τους 16π. του Μίλερ, τους 15 του Λο και το νταμπλ-νταμπλ του Μέλι (12π., 12ριμπ.).

Πλέον οι Βάσκοι ανέβηκαν στο 5-3, ενώ οι πρωταθλητές Γερμανίας έχουν πέσει στο 2-6.

Η Μπασκόνια μπήκε με μικρό προβάδισμα (15-13, 7:30''), όμως στα υπόλοιπα 2,5 λεπτά της πρώτης περιόδου δέχθηκε σερί 1-10 για το 16-23 (10').

Η ομάδα του Τρινκέρι κυριάρχησε στο δεύτερο δεκάλεπτο, παίζοντας μυαλωμένο μπάσκετ, στο οποίο οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν. Την ώρα που Μέλι, Μίλερ, και Λο σκόραραν με ποικίλλους τρόπους, οι Βάσκοι πλην Μπομπουά δεν είχαν απαντήσεις κι έτσι οικοδομήθηκε διψήφια διαφορά υπέρ των Γερμανών.

Μετά το 19-23 ακολούθησε σερί 10-0 της Μπάμπεργκ για το 19-33 (15'), με τον Στρέλνιεκς να βάζει την τελευταία πινελιά από τα 6,75μ. για το 32-47 της ανάπαυλας!

Οι Βάσκοι προσπάθησαν να αλλάξουν τα δεδομένα μέσω της πίεσης στην άμυνα και μετά το 45-60 (26') έτρεξαν δικό τους 10-0 (55-60), πριν ο Ζήσης δώσει βαθιά ανάσα στην ομάδα του λίγο πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος (55-63).

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το πάνω χέρι ως το 33' (61-70), με την Μπασκόνια να τρέχει 9-0 για το 70-70 (36:20'') που ήρθε δια χειρός Βόιγκτμαν, ενώ ο Λάρκιν με γκολ-φάουλ έφερε τούμπα το ματς (75-74, 38')!

Οι παίκτες του Τρινκέρι πέταγαν τη μία επίθεση μετά την άλλη, με τον Μπομπουά από την άλλη να αξιοποιεί τις βολές (77-74, 39:42'') και τον Λο να πατάει την πλάγια γραμμή! Οι βολές του Μπομπουά και το κάρφωμα του Τιλί έβαλαν θαυμαστικό στη μεγάλη νίκη των Βάσκων!

Την επόμενη αγωνιστική η Μπασκόνια ταξιδεύει στη Μόσχα για να παίξει με την ΤΣΣΚΑ (25/11, 19:00), ενώ η Μπάμπεργκ θα βρεθεί στο Κάουνας για να αντιμετωπίσει την Ζαλγκίρις (24/11, 20:00).

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 32-47, 55-63, 81-74.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ ΧΡ. Π. 2Π. 3Π. ΒΟΛ. ΡΙΜΠ. ΑΣ. ΚΛ. ΛΘ ΚΟΨ.
Λάρκιν 36:44 15 4/6 1/7 4/5 7 6 4 6 1
Μπαρνιάνι 13:04 3 1/5 0/0 1/2 2 1 0 2 0
Βόιγκτμαν 31:33 20 6/9 2/5 2/2 9 1 1 1 1
Χάνγκα 34:31 16 5/8 0/4 6/6 7 1 0 0 0
Μπομπουά 27:44 20 3/4 3/7 5/5 4 3 0 1 1
Μπλάζιτς 14:31 0 0/1 0/2 0/0 3 1 0 0 0
Ντιόπ 12:23 2 1/1 0/0 0/0 1 0 0 2 0