Η Ζαλγκίρις σώθηκε την τελευταία στιγμή, καθώς λίγο έλειψε να χάσει από τη Σάσαρι που παρουσιάστηκε ιδιαίτερα μαχητική στο δεύτερο ημίχρονο όπου ανέτρεψε όλες τις ισορροπίες.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά κρατώντας τη διαφορά σταθερά στους δέκα πόντους σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου (49-37) με τον Τζέιμς Αντερσον (26π.) να δίνει από νωρίς το στίγμα του.

Την τρίτη περίοδο άλλαξαν οι ισορροπίες. Η Σάσαρι εγκλώβισε τον αντίπαλο και μείωσε τη διαφορά στο τέλος της σε 60-62. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ιταλοί όχι μόνο κατάφεραν να προηγηθούν αλλά να πάρουν και διαφορά 9 πόντων 68-77.

Η διαφορά μειώθηκε στους 4 με τρίποντο του Λεκαβίτσιους  73-77 και ο Αντερσον από τη γραμμή των βολών έκανε το 75-77. Ο  Μποντζ στη συνέχεια ευστόχησε σε 1/2 βολές και ο Γιαβτόκας με τη σειρά του μείωσε σε 77-78.

Πλέον απέμεναν λίγα μόνο δευτερόλεπτα και οι δύο ομάδες παραδόθηκαν στις βολές.

Ο Μποντζ πάλι με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 77-79 για να αναλάβει δράση ο Αντερσον και μόλις στα 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος να πετύχει καλάθι (79-79) και να κερδίσει φάουλ και μαζί με τη μία βολή στην οποία ευστόχησε να χαρίσει και τη νίκη  και την πρόκριση στη Ζαλγκίρις με 89-79.

Τερματίζοντας τρίτη θα βρει στο δρόμο της τον Παναθηναϊκό, τη Ρεάλ, τον Ερυθρό Αστέρα, τη Μακάμπι και τη Γαλατάσαράι.