Η ομάδα του Πειραιά πήρε το πρώτο ματς της τελικής φάσης της Α1 Γυναικών και έφτασε στο 3-0 με το σύνολο του Κερατσινίου, αφού μετέφερε τις νίκες, που είχε από την regular season. Έτσι, θέλει μία νίκη ακόμα για να φτάσει στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Οι παίκτριες του Κώστα Μίσσα ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με το «καλημέρα» (+14 στο ημίχρονο) και δεν αντιμετώπισαν προβλήματα κόντρα τον Φάρο, στον πρώτο τελικό που έγινε στο ΔΑΚ Γλυφάδας, πατώντας... γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 31-11).

Πρώτες σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Καλτσίδου και η Μάζιτς με 17 πόντους, ενώ από τις φιλοξενούμενες ξεχώρισε η Ουόκερ (15π.).

Πλέον, οι «ερυθρόλευκες» θέλουν ένα διπλό στο Κερατσίνι στις 13/5 για να σφραγίσουν το double.

Ολυμπιακός-Φάρος Κερατσινίου 90-56

Διαιτητές: Κάρδαρης – Γιακείμη

Δεκάλεπτα: 17-11, 43-29, 74-40, 90-56

Ολυμπιακός (Μίσσας): Μάζιτς 17 (2), Σταμάτη 6 (2), Σπυριδοπούλου 5, Χατζηνικολάου 12, Μάλτση 5 (1), Κοσμά 3 (1), Χαλιβέρα, Σωτηρίου, Καλτσίδου 17 (2), Άντερσον 11, Μακόλι 14 (1).

Φάρος Κερατσινίου (Λειβάδης): Γκριτζά, Γούναρη 2, Παπαμιχαήλ 13, Μαγλάρα 4, Καρακασίδου 2, Κεχαγιά, Δίελα 7 (2), Τζόνσον 13, Αλεξανδρίδου, Γουόκερ 15.