Πρωτάθλημα Stoiximan.gr Basket League - 1η αγωνιστική - CosmoteSport4
ΑΕΚ BETSSON BC
91 72
Τρίκαλα
ΤΡΙΚΑΛΑ

Με το... καλημέρα στο φετινό πρωτάθλημα η ΑΕΚ έδειξε τα... δόντια της. Η Ένωση ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο παιχνίδι με τα Τρίκαλα, μετά την πρώτη περίοδο και έφτασε δια περιπάτου στη νίκη με το εμφατικό 91-72. Η Ένωση δεν έχασε τον ρυθμό της ακόμα και όταν απουσίασε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με τραυματισμό.

Γι' αυτό, όμως οι Ντούσαν Σάκοτα και Δημήτρης Μαυροειδής έκαναν όλη τη... δουλειά. Ο πρώτος μέτρησε 16 πόντους, ενώ ο δεύτερος με τους 15 που πρόσθεσε συμπλήρωσε ιδανικά τον αρχηγό της Ένωσης. Από πλευράς Τρικάλων, οι 25 πόντοι του Μάρεϊ δεν ήταν αρκετοί για να αλλάξουν τα δεδομένα της αναμέτρησης.

Τα Τρίκαλα κατάφεραν να αιφνιδιάσουν την ΑΕΚ από τα πρώτα λεπτά και χάρη στον Μάρεϊ πήραν τα ηνία (4-9, 3’). Η Ένωση δεν μπορούσε να ακολουθήσει, με τη διαφορά να αυξάνεται, χάρη στην παρουσία του Τζόουνς (6-14, 5’). Η είσοδος του Μπάντζα Σι άλλαξε την εικόνα της ΑΕΚ. Ο Μαυροειδής έδωσε λύσεις και η διαφορά μειώθηκε (12-14, 7’). Σαν να μην έφτανε αυτό, ένα σουτ του Σι ανέτρεψε το σκορ (15-14, 8’). Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν ανταγωνιστικοί, όμως, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία (17-17).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μια διαφορετική ιστορία. Η ΑΕΚ κατάφερε να ανεβάσει την πίεση στην άμυνα και να πάρει για τα καλά τα ηνία του αγώνα, χάρη σε Μαυροειδή, Σάκοτα και Ξανθόπουλο (27-19, 13’). Οι παίκτες του Κώστα Μέξα προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τον Ρος (32-26, 16’). Η ΑΕΚ είχε βρει ρυθμό, όμως και δεν κοίταξε πίσω. Ο Σάκοτα έκανε την... αρχή και οι Ελόνου, Ξανθόπουλος ακολούθησαν (42-26, 19’). Ο Χέιλ με 1 βολή μείωσε σε 42-27, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο μέρος.

Με την ίδια διάθεση και τον ίδιο ρυθμό μπήκε και στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ. Η Ένωση κατάφερε να ανεβάσει στους 20 πόντους το προβάδισμά της, χάρη στον Γκριν (47-27, 21'). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν με τα τρίποντα των Τζόουνς και Μάρεϊ (50-36, 23'). Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και χάρη σε Ελόνου και Γκριν ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά (57-37, 25'). Τα Τρίκαλα προσπαθούσαν να μειώσουν, όμως η ΑΕΚ είχε απαντήσεις με Μαυροειδή και Σι (61-42, 28'). Εν τέλει, το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την ΑΕΚ στο +15 (63-48), με τους παίκτες του Μανωλόπουλου να ελέγχουν πλήρως την κατάσταση.

Ο σκοπός της ΑΕΚ στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ήταν να «καθαρίσει» το παιχνίδι όσο πιο σύντομα μπορούσε. Κάτι το οποίο κατάφερε, χτυπώντας στο low post με Μαυροειδή και Σάκοτα (71-50, 33'). Μέχρι το φινάλε του αγώνα η εικόνα των δύο ομάδων δεν άλλαξε, με την ΑΕΚ να παίρνει μια πολύ εύκολη νίκη με 91-72 και να αρχίζει με τον καλύτερο τρόπο την πορεία της και στην Stoiximan.gr Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 42-27,63-48, 91-72.

Ο MVP: Ο Ντούσαν Σάκοτα μπήκε... καυτός στη σεζόν και με τους 16 πόντους που πέτυχε οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του σε νίκη απέναντι στα Τρίκαλα.

Ο Σκληρός: Ο Δημήτρης Μαυροειδής κέρδισε όλες τις μάχες κάτω από τα καλάθια και με τους 15 πόντους που πέτυχε συνέβαλε με τον καλύτερο τρόπο στην ιδανική εκκίνηση των «κιτρινόμαυρων».

Ο Αόρατος: Ο Μιχάλης Λούντζης δεν κατάφερε να βοηθήσει τα Τρίκαλα, μένοντας μακριά από τον καλό εαυτό του στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Ο Πεσμένος: Ο Ρόναλντ Ρος δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να βοηθήσει την ομάδα του, καθώς πέτυχε μόλις 5 πόντους, ενώ αντιμετώπισε και πολλά προβλήματα στην άμυνα.

Η Στιγμή: Το χειροκρότημα του κόσμου για τον Γιώργο Αμερικάνο, λίγο πριν από την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου. Πολύ συγκινητική στιγμή για τον «Παγκόσμιο».

Η Γκέλα: Ο τραυματισμός του Γιαννούλη Λαρεντζάκη στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο «Λάρυ» προσπάθησε να επανέλθει άμεσα, όμως είδε ότι δεν μπορούσε και πήγε αμέσως για μαγνητική.

Η Εξέδρα: Περισσότερος κόσμος σε σχέση με τον αγώνα Κυπέλλου κόντρα στο Ρέθυμνο, με τους περίπου 2.000 φίλους της ΑΕΚ να δημιουργούν όμορφη ατμόσφαιρα.