Mικρός τελικός του φιλικού τουρνουά «TÜBAD»
Galatasaray
GALATASARAY
58 69

Στο τελευταίο του φιλικό προετοιμασίας, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη κόντρα στην Γαλατά με 69-58 και κατάκτησε την τρίτη θέση στο τουρνουά της Πόλης. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και ουσιαστικά «καθάρισαν» έτσι την υπόθεση νίκη, με το μεγάλο κέρδος για την οάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να είναι ο Βασίλης Τολιόπουλος.

Ο νεαρός τελείωσε το παιχνίδι με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, δείχνοντας πως είναι έτοιμος για μεγαλύτερο χρόνο στο ροτέισιον των φιναλίστ της Ευρωλίγκας. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 14 πόντους, την ώρα που ο Χόλις Τόμπσον πρόσθεσε 12. Το αρνητικό τγια τον Ολυμπιακό ήταν ο Μπράιαν Ρόμπερτς, ο οποίος ένοιωσε ένα σφίξιμο και έμεινε εκτός από όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και βρέθηκε γρήγορα μπροστά στο σκορ με 10-2. Στη συνέχεια όμως η Γαλατά ισορρόπησε το παιχνίδι και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 16-15 για τους Πειραιώτες.

Στην δεύτερη περίοδο η Γαλατά μπήκε καλύτερα και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου βρέθηκε μπροστά με 32-25, με τον Ολυμπιακό να μειώνει και να πηγαίνει στην ανάπαυλα με το σκορ στο 32-30 για τους Τούρκους.

Η Γαλατά μπήκε εξαιρετικά στο τρίτο δεκάλεπτο και ανέβασε την διαφορά, με τον Ολυμπιακό να απαντάει με τους Μιλουτίνοφ ακι Τόμπσον και να παίρνει τα ηνία, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 50-41.

Η τέταρτη περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία, με τον Ολυμπιακό να μην χάνει ποτέ το προβάδισμα και να παίρνει έτσι την νίκη στο τελευταίο του φιλικό προετοιμασίας με 69-58.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 32-30, 41-50, 58-69

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 3, Τολιόπουλος 10(2), Παπαπέτρου 7(1), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 14, Στρέλνιεκς 8(2), Τιλί 7(1), Πρίντεζης 8(9ρ), Μάντζαρης, Ρόμπερτς, Μπόγρης, Τόμπσον 12.

Γαλατάσαραϊ (Κουντέρ): Χάρντι 8(1), Γιαγκμούρ 3(1), Χέντρικς, Κουν 2, Αράρ 6, Ρένφρο 4, Κρίστμας 8, Χόπσον 7(1), Σάμερς 6(1), Πρέλτζιτς 12(2), Κοκσάλ 2.

Γαλατάσαραϊ - Ολυμπιακός 58-69