Οι Πατρινοί ήθελαν μόνο νίκη προκειμένου να παραμείνουν ζωντανοί στο κυνήγι της εισόδου στα play off, ενώ οι «κυανέρυθροι», έχοντας υποβιβαστεί και μαθηματικά, ψάχνουν να πέσουν με το κεφάλι ψηλά.

Παρά το καλό ξεκίνημα τον γηπεδούχων στην πρώτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι, μην έχοντας κάτι να χάσουν, έπαιζαν ελεύθερα και η συνέχεια ήταν συναρπαστική. Ο Πανιώνιος έκανε ένα επιμέρους σκορ 17-29 στη δεύτερη περίοδο και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος 45-51.

Το «καμπανάκι» που έκρουσε για τους Πατρινούς εισακούστηκε και μπαίνοντας πιο αποφασισμένοι στην τρίτη περίοδο, έχοντας ως μπροστάρη τον Ελ-Αμίν, πήγαν στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο με προβάδισμα τριών πόντων (70-67).

Εκεί, ο «ιστορικός» έκανε ένα επιμέρους σκορ 1-9 και κατάφερε εκ νέου να πάρει κεφάλι, όμως ο Απόλλωνας δεν πτοήθηκε κι επέστρεψε. Με τον Ελ-Αμίν να συνεχίζει από όπου σταμάτησε, κατάφερε να φτάσει στην πολυπόθητη νίκη (93-84) και να παραμείνει «ζωντανός» στο κυνήγι της εισόδου στα play off, μία αγωνιστική πριν το τέλος.

Βέβαια, για να γίνει αυτό, θα πρέπει ΚΑΟΔ και Κόροιβος να ηττηθούν, απέναντι σε ΑΕΚ και Κολοσσό Ρόδου αντίστοιχα ενώ ο Απόλλωνας να νικήσει τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.Ο MVP: Ο Ελ-Αμίν. Πήρε από το χέρι την ομάδα του, βοηθώντας τη στα δύσκολα σημεία και κατά τη διάρκεια ολόκληρης της αναμέτρησης. Αγωνίστηκε 37' κι είχε 26 π. (5/7 διπ., 4/11 τριπ., 4/5 βολές), μάζεψε δύο ριμπάουντ και μοίρασε τέσσερις ασίστ.Ο Σκληρός: Ο Σκορδίλης. Πέτυχε 10 πόντους όμως εκτός αυτού, μάζεψε 10 ριμπάουντ και βοήθησε σημαντικά την ομάδα του να φτάσει στη νίκη.Ο Αόρατος: Ο Μπατής. Αγωνίστηκε 22' και πέτυχε 4π. (1/2 διπ., 0/3 τριπ., 2/2 βολές) ενώ αποχώρησ εαπό τον αγώνα κάνοντας πέντε φάουλ.Ο Πεσμένος: Ο Σταμάτης στα... δίποντα. Μπορεί να είχε 3/3 τρίποντα και συνολικά 13 πόντους, όμως στα δίποντα είχε τέσσερις άστοχες προσπάθειες και θα μπορούσε σίγουρα να βοηθήσει περισσότερο.Η Στιγμή: Μπορεί στο πρώτο μέρος ο Πανιώνιος να παρουσιάστηκε καλύτερος και στη συνέχεια ο Απόλλωνας να σοβαρεύει και να επιστρέφει στο ματς, όμως το 1-9 στις αρχές της τέταρτης περιόδου πήγε να βάλει... φωτιά στην αναμέτρηση. Ακόμα κι έτσι όμως οι Πατρινοί κατάφεραν να διαχειριστούν την κατάσταση και να φτάσουν στη νίκη.

Η Διαιτησία: Δεν αντιμετώπισε προβλήματα η τριάδα των Πουρσανίδη, Παφίλη, Αναστόπουλου.

Η Εξέδρα: Είχε κόσμο στο κλειστό της Πάτρας, σε έναν πολύ κρίσιμο αγώνα για τους γηπεδούχους.