ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ
0 0
Τρίκαλα
ΤΡΙΚΑΛΑ

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, τα Τρίκαλα κατάφεραν να πάρουν βαθιά βαθμολογική ανάσα, επικρατώντας της Δόξας με 80-72. Φανταστικό το τέταρτο δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι, σε αυτό το διάστημα, έτρεξαν σερί 29-12 και έφτασαν στην τρίτη φετινή τους νίκη. Στο 2-10 πλέον η ομάδα της Λευκάδας, που έμεινε μόνη στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Απίστευτη εμφάνιση από τον Ολεξάντερ Λίποβι, που πέτυχε τους 17 από τους 25 πόντους του στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης.

Σε χαμηλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα προσεκτικές στην άμυνά τους. Μετά το 10-10 του 5ου λεπτού, τα Τρίκαλα έτρεξαν ένα σερί 8-4 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 4 πόντων (14-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο Χρήστος Ταπούτος. Σε αυτό το διάστημα, ο έμπειρος άσος μέτρησε 14 πόντους με 4/4 τρίποντα και οδήγησε την Δόξα σε μία μίνι-αντεπίθεση, που την έφερε στο +5 (39-34, 18'). Βέβαια, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Λίποβι πέτυχε 4 σερί πόντους και έφερε τα Τρίκαλα σε... απόσταση αναπνοής στην ανάπαυλα (39-38).

Η τρίτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους. Με τους Σκοτ, Μπασάμπε και Ρόμπινσον να πρωταγωνιστούν, η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 21-13 και απέκτησε προβάδισμα 9 πόντων στο 30ο λεπτό (60-51).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν φανταστικοί στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και, με πρωταγωνιστή τον Ολεξάνταρ Λίποβι «έτρεξαν» σερί 11-0, που τους έφερε άμεσα μπροστά στο σκορ (61-60). Η Δόξα έφερε το ματς στα ίσια (63-63, 34'), όμως ο Λίποβι ήταν πραγματικά... καυτός και δεν επέτρεψε στους Επτανήσιους να κυνηγήσουν τη νίκη. Ο Ουκρανός άσος μέτρησε 17 πόντους στην τελευταία περίοδο και με συνεχόμενα τρίποντα έβαλε τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη των Τρικάλων, που ήρθε με το τελικό 80-72.

O MVP: Ο Ολεξάντερ Λίποβι πραγματοποίησε μία απίστευτη εμφάνιση και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αντεπίθεσης και της μεγάλης νίκης των Τρικάλων.

O Σκληρός: Τσαγκαράκης (14 π.) και Κάφει (14 π.) αποτέλεσαν τα ιδανικά στηρίγματα του Λίποβι.

Ο Πεσμένος: Στο ντεμπούτο του, ο Τάι Άμποτ πέτυχε μόλις 2 πόντους και δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να... γεμίσει τα παπούτσια του Ντεζ Ουέλς.

Η Στιγμή: Το σερί 11-0 που «έτρεξαν» τα Τρίκαλα στην αρχή της τέταρτης περιόδου έδωσε ψυχολογία στους πάικτες του Γιάννη Καστρίτη και έπαιξε σπουδαίο ρόλο στη νίκη των Θεσσαλών.

Η διαιτησία: Το διαιτητικό τρίο δεν επηρέασε την αναμέτρηση έχοντας σωστές αποφάσεις.

Η εξέδρα: Οι φίλαθλοι της Δόξας στήριξαν την ομάδα τους, όμως στο τέλος είδαν τα Τρίκαλα να φεύγουν με μία μεγάλη νίκη.

ΔΟΞΑ ΧΡ. Π. 2Π. 3Π. ΒΟΛ. ΡΙΜΠ. ΑΣ. Λ. ΚΛ. ΚΟΨ.
Σκοτ 26:03 9 2-4 1-4 2-2 1 5 2 3 0
Μπασάμπε 25:11 11 3-6 0-0 5-8 9 1 1 0 2
Ντόμπλας 17:31 12 2-3 0-0 8-9 3 0 1 0 0
Ρόμπινσον 34:35 16 0-1 4-9 4-6 2 5 0 0 0
Τσαλδάρης 24:00 3 0-0 1-5 0-0 0 0 1 0 0
Δεμερτζής 15:16 2 1-2 0-0 0-0 1 3 0 0 0
Ταπούτος 30:33 16 1-7 4-6 2-4 5 0 2 1 0
Ψάθας 4:40 1 0-0 0-0 1-2 1 0 1 0 0