Με ηγέτη τον Αμερικανό γκαρντ, που έχει γεωργιανό διαβατήριο, Μάικλ Ντίξον, ο οποίος... σταμάτησε στους 24π., η ΑΕΚ μπόρεσε να νικήσει τη «μαχητική» Μπάνβιτ επί τουρκικού εδάφους. Εξαιρετικοί και οι Τζαουάντ Ουίλιαμς (16π.), Κώστας Βασιλειάδης (16π.), Ντούσαν Σάκοτα (15π.).

Στην πρώτη περίοδο η «Ένωση» μπήκε... ζεστά με τον Τζαουάντ Ουίλιαμς να δίνει σκορ (6π. και 11-6 στο 5'), όμως οι Τούρκοι αντέδρασαν άμεσα. Η Μπάνβιτ βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και παρά το καλό ξεκίνημα των Ουίλιαμς - Βασιλειάδη, μπόρεσε να «κλείσει» το δεκάλεπτο προηγούμενη με +4 (20-24 στο 10').

Στη συνέχεια, το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο (29-29 στο 14'), μέχρι να έρθει το... κιτρινόμαυρο ξέσπασμα. Με 8-0 σερί η ΑΕΚ πήγε το σκορ στο 40-31 (17'), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς στο +5 (46-41). Σε κάθε περίπτωση, η «Ένωση» ήταν βελτιωμένη αμυντικά στη δεύτερη περίοδο και είχε στο ημίχρονο για πρώτο σκόρερ των Βασιλειάδη (10π), με τους Σάκοτα (8π.), Ουίλιαμς (8π.) και Ντίξον (7π.) να ακολουθούν.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι «κιτρινόμαυροι» πάτησαν... γκάζι και «ξέφυγαν» στο +12 (54-42 στο 23'), αλλά για άλλη μια φορά η τουρκική ομάδα αντέδρασε και μείωσε (62-60 στο 29'), με την ΑΕΚ να «μπλοκάρει» επιθετικά για μερικά λεπτά. Στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου η «Βασίλισσα» έβαλε μαζεμένους πόντους και με buzzer beater τρίποντο του Σάκοτα πήγε το ματς στο +7 (70-63 στο 30').

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Σλοβένου κόουτς ήταν βελτιωμένη, ορεξάτη και εύστοχη. Έτσι, με συνοπτικές διαδικασίες έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (77-63 στο 33') και. μπόρεσε να ελέγξει τον ρυθμό με τον Ντίξον να σκοράρει (24π.) ξανά και ξανά (83-67 στο 35' και 85-70 στο 36'). Στο φινάλε, παρά το γεγονός ότι η Μπάνβιτ μείωσε... επικίνδυνα (90-88, 20'' πριν από το τέλος), η ΑΕΚ έφτασε στην επικράτηση (92-88).

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 46-41, 70-63, 92-88.

ΑΕΚ: Ούκιτς 5, Σάκοτα 15, Βασιλειάδης 16, Μιλόσεβιτς 10, Ντίξον 24, Λαρεντζάκης, Όουενς 2, Μαυροειδής 4, Σκουλίδας, Ουίλιαμς 16.

ΜΠΑΝΒΙΤ: Μούριτς 9, Κούλιγκ 2, Όρελικ 14, Ακιέλ 4, Μουτλού 2, Βίντμαρ 11, Τσάπελ 25, Μουτάφ 3, Θίοντορ 18.

ΑΕΚ - Μπάνβιτ 92-88