Ενταση, εναλλαγές στο σκορ και θέαμα πρόσφεραν Κολοσσός και Αρης στο παιχνίδι για την 20ή αγωνιστική της Basketleague. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν στην παράταση με 78-77 συνεχίζοντας με νίκες στο πρωτάθλημα και βάζοντας «φρένο» στην τρελή πορεία του Αρη.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Ο Κολοσσός μπήκε δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ το ημίχρονο είχε ολοκληρωθεί με 31-34. Ετσι κατάφερε να εξασφαλίσει ένα μικρό προβάδισμα 8 πόντων (49-41) και να ολοκληρώσει την τρίτη περίοδο με 51-48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αρης γύρισε την άμυνά του σε ζώνη και έβαλε φρένο στον Κολοσσό. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κατάφερε να προηγηθεί με 60-61 και στο τελευταίο λεπτό με 65-70. Ο Γουότερς με 3π. μειώνει σε 63-70 για να χρεωθεί ο Πάσαλιτς με μεταφορά από τους διαιτητές στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα και η μπάλα να πάει ξανά στα χέρια του Γουότερς όπου ισοφάρισε σε 70-70. Ο Αντεγκμπόγιε στην τελευταία επίθεση του αγώνα αστοχεί στην προσπάθειά του για καλάθι ζητώντας φάουλ που δεν δόθηκε από τους διαιτητές με αποτέλεσμα το παιχνίδι να πάει στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Αρης με τρίποντο του Βεζένκοφ προηγήθηκε με 71-76, όμως ο Κολοσσός βρήκε τον τρόπο να γυρίσει ξανά στο παιχνίδι. Πέρασε μπροστά στο σκορ με 77-76 με βολή του Λαρεντζάκη, για να ισοφαρίσει ο Βεζένκοφ με 1/2 βολές ενάμισι λεπτό πριν το τέλος του αγώνα σε 77-77.

Στα 47'' ο Γουότερς κάνει βήματα, όμως ο Ρόμπινσον κλέβει τη μπάλα από τον Αντεγκμπόγιε. Ο Γουότερς στα 5'' κερδίζει φάουλ από τον Νέιμικ και ευστοχώντας σε 1/2 βολές δίνει τη νίκη στην ομάδα του με 78-77. O MVP

Ο Ντομινίκ Γουότερς κράτησε τον Κολοσσό μέσα στο παιχνίδι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήρε πάνω του όλες τις κρίσιμες στιγμές. Δικαίως παίρνει τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη με 25π. (9/11διπ., 2/3τριπ., 1/2βολ.), ενώ μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρεασε 7 ασίστ και έκανε 2 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Ο ΣΚΛΗΡΟΣ

Ο Στέφαν Αντεγκμπόγιε βρέθηκε σε εξαιρετική βραδιά και βοήθησε τον Αρη από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης ως το τέλος. Ο βρετανός γκαρντ κυκλοφόρησε καλά τη μπάλα και βοήθησε επιθετικά σκοράρωντας 17 πόντους σε 28 λεπτά.

Ο ΑΟΡΑΤΟΣ

Ο Κώστας Χαρίσης για ακόμα μία αγωνιστική πήρε λίγο χρόνο συμμετοχής. Στα 13 λεπτά που χρησιμοποιήθηκε από τον Δημήτρη Πρίφτη, ο παίκτης του Αρη έμεινε χαμηλά με μόλις 2 πόντους (1/6διπ., 0/2βολ)

Ο ΠΕΣΜΕΝΟΣ

Ο Τόρεϊ Τόμας δεν βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα, ενώ χρεώθηκε με 5 φάουλ με αποτέλεσμα ο Δημήτρης Πρίφτης να στερηθεί τις υπηρεσίες του στα τελευταία λεπτά της κανονικής περιόδου, αλλά και στην παράταση. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 9 πόντους, ενώ στα τρίποντα μόλις 1/5 και μοιρασε μόνο 1 ασίστ.

Η ΓΚΕΛΑ

Η ΣΤΙΓΜΗ

στιγμή: Το φάουλ του Νέιμικ μόλις 5'' πριν τη λήξη του αγώνα πάνω στον καλύτερο παίκτη του Κολοσσού τον Γουότερς έδωσε το δικαίωμα στον Κολοσσό να πάρει τη νίκη με την εύστοχη βολή του Αμερικανού.

Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Οι διαιτητές της αναμέτρησης Ταβουλαρέας, Μαγκλογιάννης, Τζαφλέρης είχαν να χειριστούν δύσκολες φάσεις καθώς το παιχνίδι ήταν στον πόντο από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Στον Αρη εξέφρασαν τα παράπονά τους για δύο φάσεις. Η πρώτη ήταν στο τέλος της κανονικής περιόδου όπου ζήτησαν φάουλ στον Αντεγκμπόγιε, ενώ διαμαρτυρήθηκαν για το φάουλ του Νέιμικ στον Γουότερς στο τέλος της παράτασης.

ΟΙ ΣΤΡΑΤΗΓΟΙ

Ο Κολοσσός περιόρισε με δυνατή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο το καλύτερο επιθετικό όπλο του Αρη, τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ κρατώντας τον μακρυά από το καλάθι. Οι γηπεδούχοι ενώ έπαιξαν ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο και είχαν ένα μικρό προβάδισμα (51-48), εγκλωβίστηκαν με την άμυνα ζώνης του Αρη στην τέταρτη περίοδο. Το παιχνίδι κρίθηκε σε λεπτομέρειες με τον Κολοσσό να δείχνει πιο συγκεντρωμένος σε κρίσιμα σημεία του αγώνα που του έδωσαν το δικαίωμα να επιστρέψει στο παιχνίδι όταν ο Αρης στο έξτρα πεντάλεπτο προηγήθηκε με 71-76 και να πάρει τελικά σπουδαία νίκη με 78-77.