Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς βρήκε την ευκαιρία να δει την ομάδα του σε... προσομοίωση των ντέρμπι που έρχονται απέναντι στον Ολυμπιακό (σ.σ. 8/10 προημιτελικός Κυπέλλου στο ΣΕΦ, 19/10 πρωτάθλημα στο ΟΑΚΑ) και το αποτέλεσμα πρέπει να τον άφησε ικανοποιημένο. Κι αυτό γιατί οι Κυπελλούχοι Ελλάδας ήταν άκρως ανταγωνιστικοί απέναντι στην πανίσχυρη ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη και θα έπαιρναν τη νίκη, αν δεν δρούσε στο δεύτερο ημίχρονο ο τρομερός Τεόντοσιτς (19π., 11ασ.), αλλά και κάποιες λεπτομέρειες...

Ο Φελντέιν (17π.) ήταν η πιο αξιόπιστη επιθετική λύση για τους «πράσινους», που κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (41-25), και βρήκαν λύσεις επίσης από τον καλό Νικ Καλάθη (14π., 4ασ.), τον Ραντούλιτσα (12π.) και τον Πάβλοβιτς (10π.), αλλά στο τέλος πληγώθηκαν από τον Ντε Κολό (14π.) και τον Χάινς (14π.), που αξιοποίησαν τις ασίστ του Τεόντοσιτς.

Ο Παναθηναϊκός αιφνιδίασε στο ξεκίνημα και με τον Φελντέιν να είναι... καυτός, έχτισε γρήγορα υπέρ του διαφορά. Ο Δομινικανός σκόραρε εννέα πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο και οι «πράσινοι» με τον Κούζμιτς έφτασαν στο +7 (17-10, 6'), πριν έρθουν δύο τρίποντα από Πάβλοβιτς και Γιάνκοβιτς για το 25-15 του 10'! Αξίζει να σημειωθεί πως σε αυτό το διάστημα οι φιλοξενούμενοι είχαν 6 ασίστ, 5 κλεψίματα και κανένα λάθος, ενώ η ΤΣΣΚΑ είχε 7 λάθη και 4 ασίστ, με 1/10 δίποντα...

Το +10 όμως δεν ήταν η μεγαλύτερη διαφορά, καθώς οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς εξακολούθησαν να πιέζουν στην άμυνα, κλείνοντας το χώρο δράσης στον Τεόντοσιτς, ενώ κυνήγησαν τον αιφνιδιασμό. Αποτέλεσμα ήταν το +14 του 17' (26-40), με την ΤΣΣΚΑ όμως να μικραίνει την απόσταση ως την ανάπαυλα με σερί 7-0 (37-42).

Η τρίτη περίοδος έφερε αλλαγή δεδομένων και είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τεόντοσιτς, ο οποίος με 11 πόντους και 4 ασίστ, εξανέμισε την «πράσινη» διαφορά και έφερε τους Μοσχοβίτες για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ από το... τζάμπολ (58-56, 30').

Στην τελική ευθεία το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια (τέσσερις φορές ως το 33'), πριν έρθουν δύο τρίποντα από Βορόντσεβιτς και Ντε Κολό για το 71-65 (34:30''). Ο Φελντέιν ξαναβρήκε το δρόμο για το καλάθι και ισοφάρισε (73-73, 37'), για να ακολουθήσει θρίλερ.

Ο Καλάθης ισοφάρισε ξανά, με τρίποντο (76-76, 38:30''), ο Κούζμιτς έκανε το 76-78 (39:04''), ο Ντε Κολό το 79-78 (39:21''), ο Ραντούλιτσα από τη γραμμή το 79-80 (39:45''), ο Τεόντοσιτς ομοίως το 81-80 (39:48''), ενώ στην τελευταία «πράσινη» επίθεση ο Φελντέιν δέχτηκε κόψιμο και οι Πάβλοβιτς, Γιάνκοβιτς απέτυχαν στα σουτ νίκης.

Ετσι, η ΤΣΣΚΑ πήρε τον τίτλο στο τουρνουά που διοργανώνει, ωστόσο ο Παναθηναϊκός κρατά τις πολύ καλές εντυπώσεις και την επιβεβαίωση πως φέτος θα είναι ξανά ανταγωνιστικός σε υψηλό επίπεδο.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 37-42, 58-56, 81-80

ΤΣΣΚΑ Μ. - Παναθηναϊκός 81-80