Η «γαλανόλευκη» ολοκλήρωσε νικηφόρα τις υποχρεώσεις στη διοργάνωση κι επιστρέφει από την Σαμσούντα έχοντας στις αποσκευές της την 9η θέση της κατάταξης του Ευρωμπάσκετ του 2016.

Οι Σέρβοι... πατούσαν στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης πατούσαν καλύτερα στο παρκέ, καθώς στο 10΄ ήταν μπροστά με 18-20, στο 15΄ προηγήθηκαν με 20-32 (15') και η συμπλήρωση των 20' τούς βρήκε στο +7 (36-43).

Η Ελλάδα, όμως, ανέβασε «στροφές» στην τρίτη περίοδο, όταν κι έκανε επιμέρους σκορ 19-10 (55-53, 30') και συνεχίζοντας στο ίδιο μοτίβο στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασε στη νίκη με 74-67.

Δεκάλεπτα: 18-20, 36-43, 55-53, 74-67

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Λούντζης 19 (3), Σκουφής 3 (1), Μπολάτογλου, Χατζηκυριακίδης, Αγραβάνης 12 (3), Χρηστίδης 6, Καλαϊτζάκης 9 (1), Μωραΐτης 18 (2), Παπαδάκης Κ. 3 (1), Κουρέπης 2, Τάταρης, Παπαδάκης Στ. 2.

Σερβία (Γκούροβιτς): Τζόρτζεβιτς 4, Ουσκόκοβιτς 2, Μομίροφ 9, Μίσκοβιτς, Μπέσλατς, Μούσιτς 17, Ραντάνοφ 18, Σίμανιτς, Γκλίσιτς 13, Στεπάνοβιτς 2, Νίκολιτς 2, Σίμοβιτς

Ελλάδα - Σερβία 74-67