Οι Κερατσινιώτες του Σάββα Συμεωνίδη έβγαλαν μεγάλη ενέργεια στη Θεσσαλονίκη και έφτασαν στο break, όπως είχε συμβεί στην α' φάση των πλέι οφ με τον Δούκα. Πλέον η σειρά είναι στο 2-1 και ο Φάρος ψάχνει άλλη μία νίκη για την άνοδο. Το επόμενο ματς στο Κερατσίνι, την Τετάρτη (24/5, 17:00).

To πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στον Φάρο που κατάφερε να επιβάλει απόλυτα το ρυθμό του στο παρκέ του «Ιβανωφείου». Με τρίποντο του Φώτη Βασιλόπουλου, σημειώθηκε η πρώτη διψήφια διαφορά (6-17 στο 7'), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 11-19. Η Ηρακλής βελτιώθηκε επιθετικά, στη δεύτερη περίοδο, αλλά όχι και αμυντικά με αποτέλεσμα να ημίχρονο να ολοκληρωθεί με τους Κερατσινιώτες στο +7 (28-35).

Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή έκανε ένα... ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο και με σερί 8-0 κατάφερε να πλησιάσει στο -3 (39-42). Ωστόσο, ο Φάρος παρέμεινε ψύχραιμος και οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με σκορ 47-55. Mε βολές του Γκαγκαλούδη, ο Ηρακλής μείωσε σε 60-63 και το ματς φάνηκε πως θα γίνει... θρίλερ. Ο Δημάκος ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο για το 65-73 και κάπου εκεί μπήκαν οι τίτλοι τέλους. Η νίκη ήρθε για τους φιλοξενούμενους με σκορ 70-79.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 28-35, 47-55, 70-79

Διαιτητές: Δεσλής – Τζαφλέρης – Βαρδάλος

Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 11 (3), Γιαννακίδης 9 (3), Τότσιος 2, Ονάσογλου 3 (1), Δέσπος 11, Χρυσόπουλος, Γκαγκαλούδης 12, Ρουτκάουσκας 10, Χείλαρης 5 (1), Καλαϊτζίδης 7 (1τρ., 10 ρ.)

Φάρος Κερατσινίου (Συμεωνίδης): Βασιλόπουλος 7 (2τρ., 7ασ.) Σκορδίλης 12 (11 ρ.), Καράμπουλας 13 (1), Μπατής, Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος 15, Κακαρούδης 19 (2.), Δημάκος 9 (1), Κατούφας 4