Η κληρωτίδα έφερε τις δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης αντιμέτωπες στη φάση των «16» με τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ να έχει τον τίτλο του φαβορί, αλλά τις «κιτρινόμαυρες» τελικά να επικρατούν.

Οι ομάδες πήγαιναν... χέρι-χέρι στο σκορ, στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αφού το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 34-34 και η τρίτη περίοδος με προβάδισμα (45-46) για τον Δικέφαλο. Ωστόσο, ο γηπεδούχος Άρης έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του και έφτασε στη νίκη-πρόκριση με 62-55.

Η Μοντγκόμερι σημείωσε 16 πόντους, ενώ η 17χρονη Έλενα Τσινέκε έδειξε πως θα πρωταγωνιστήσει πετυχαίνοντας 11 πόντους. Από πλευράς ΠΑΟΚ, ξεχώρισε η Κάμπελ που σταμάτησε στους 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 12-13, 34-34, 45-46, 62-55

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Γαζέτας

Αρης(Ατακτίδης): Τσινέκε Ε. 11(2), Αντωνιάδου 8(2), Κουφογιάννη 7(1), Τράντα 3(1), Μοντγκόμερι 16, Γκλεζάκη 2, Τσινέκε Κ., Καραβέλη 4, Μακένζι 11.

ΠΑΟΚ(Μασλαρινός): Λύμουρα 3(1), Μαγαλιού 15(3), Κατωπόδη 2, Ταρπάγκου 2, Σον 5, Σταμπουλίδου 9(1), Κάμπελ 19.

Άρης - ΠΑΟΚ 62-55