Αξιοπρόσεκτη είναι η ελληνική παρουσία στα παγκόσμια πρωταθλήματα στίβου, με τα ελληνικά χρώματα να μετρούν 20 μετάλλια γεγονός που κατατάσσει την Ελλάδα στην 34η θέση της γενικής κατάταξης.

Πρώτη άνοιξε το χορό η Άννα Βερούλη. Η Ελληνίδα αθλήτρια του ακοντισμού, στην πρώτη κιόλας διοργάνωση στο Ελσίνκι το 1983 έριξε το ακόντιό της στα 65.72 μέτρα, επίδοση που της έδωσε το χάλκινο μετάλλιο. Ο ελληνικός κλασικός αθλητισμός πέρασε μια περίοδο ξηρασίας όσον αφορά τη συγκομιδή μεταλλίων καθώς χρειάστηκε να περάσουν 14 ολόκληρα χρόνια για να βρεθεί Έλληνας αθλητής στο βάθρο των νικητών.

Με αρχή την διοργάνωση της Αθήνας το 1997 και τέρμα το Παρίσι το 2003 ο ελληνικός στίβος διανύει μια «χρυσή» εξαετία, που φέρνουν στην Ελλάδα 17 (!!) μετάλλια. Στην ελληνική πρωτεύουσα η Νίκη Ξάνθου στο μήκος με άλμα στα 6,94 μέτρα κρέμασε στο στήθος της το ασημένιο μετάλλιο, ενώ ο Κώστας Γκατσιούδης έριξε το ακόντιό του στα 86.64 μέτρα κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο. Δύο χρόνια μετά στη Σεβίλλη, στην πιο επιτυχημένη διοργάνωση για την Ελλάδα, συνολικά έξι αθλητές ανέβηκαν στο βάθρο.

Στο τριπλούν γυναικών η Βούλα Τσιαμήτα (14.88) και η Όλγα Βασδέκη (14.61) κατέλαβαν την πρώτη και την τρίτη θέση αντίστοιχα. Παγκόσμια πρωταθλήτρια στέφθηκε και η Μιρέλα Μανιάνι στον ακοντισμό με βολή στα 67.09 μέτρα. Στο ίδιο αγώνισμα στους άνδρες ο Κώστας Γκατσιούδης με βολή στα 89.18 κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Ασημένιο μετάλλιο και για την Αναστασία Κελεσίδου στο δίσκο με βολή 66.05 μέτρα. Η Κατερίνα Θάνου με επίδοση 10.84 δευτερόλεπτα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 100 μέτρα.

Έναν περίπου χρόνο μετά το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς αγώνες του Σίδνεϊ ο Κώστας Κεντέρης επιβεβαίωσε την κυριαρχία του στα 200 μέτρα αφού στο Έντμοντον τερματίζοντας σε 20.04 δευτερόλεπτα στέφθηκε Παγκόσμιος πρωταθλητής. Η Μιρέλα Μανιάνι στον ακοντισμό με βολή στα 65.78 μέτρα κατέλαβε τη δεύτερη θέση. Η Κατερίνα Θάνου στα 100 μέτρα με επίδοση 10.91 δευτερόλεπτα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Η ακύρωση όμως της Μάριον Τζόουνς, μετά την παραδοχή της Αμερικανίδας αθλήτριας για το ντόπινγκ της δόθηκε το ασημένιο μετάλλιο. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Αναστασία Κελεσίδου στο δίσκο με βολή στα 65.50 μέτρα ενώ το ίδιο χρώμα μεταλλίου και για τον Κώστα Γκατσιούδη που έριξε το ακόντιό του στα 89.95 μέτρα.

Δύο χρόνια αργότερα, στο Παρίσι η Μιρέλα Μανιάνι στέφεται Παγκόσμια πρωταθλήτρια όταν έριξε το ακόντιό της στα 66.52 μέτρα. Στο δίσκο των γυναικών η Αναστασία Κελεσίδου με βολή στα 67.14 μέτρα κατακτά το ασημένιο μετάλλιο ενώ η Κατερίνα Βόγγολη με επίδοση στα 66.73 μέτρα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Ο Περικλής Ιακωβάκης τερματίζοντας σε 48.24 δευτερόλεπτα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Το 2003 ήταν και η τελευταία καλή χρονιά για τα ελληνικά χρώματα. Το 2007 η Πηγή Δεβετζή κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο τριπλούν, μετάλλιο που όμως αφαιρέθηκε λόγω της εμπλοκής της αθλήτριας σε σκάνδαλο ντόπινγκ. Η Νικόλ Κυριακοπούλου με το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε στο Πεκίνο το 2015 είναι το τελευταίο κρίκος στην αλυσίδα των ελληνικών διακρίσεων.