Η Ελληνίδα αθλήτρια τερμάτισε πρώτη δίνοντας 11 υπερπολύτιμους βαθμούς στην ελληνική ομάδα με χρόνο 22.76 δευτερόλεπτα, που αποτελεί για την ίδια ρεκόρ. Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο χρόνος της είναι ο δεύτερος καλύτερος όλων των εποχών στην Ελλάδα. Θυμίζουμε ότι το πανελλήνιο ρεκόρ είναι 22.67 δευτερόλεπτα και ανήκει στην Κατερίνα Κόφφα από το 1996.

Σε εξαιρετική κατάσταση είναι ο Κώστας Δουβαλίδης. Ο Έλληνας πρωταθλητής στον τελικό των 100 μέτρων με εμπόδια στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομάδων που διεξάγεται στην πόλη Λιλ της Γαλλίας τερμάτισε στην πέμπτη θέση βελτιώνοντας το φετινό του ρεκόρ. Ο αθλητής από τη Δράμα τερμάτισε σε 13.42 δευτερόλεπτα, δίνοντας επτά βαθμούς στην Εθνική μας ομάδα ενώ παράλληλα έπιασε και το όριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα του Λονδίνου. Νικητής του αγωνίσματος ο Ισπανός Ορλάντο Ορτέγα με χρόνο 13.20 δευτερόλεπτα ισοφαρίζοντας το ρεκόρ αγώνων.

Τρίτη θέση για τον Λυκούργο Τσάκωνα στον τελικό των 200 μέτρων ανδρών. Ο Έλληνας αθλητής, που έδωσε εννέα βαθμούς στην ελληνική αποστολή τερμάτισε σε 20.59 δευτερόλεπτα. Πρώτος στο αγώνισμα ο Ουκρανός Σέρχι Σμέλικ με χρόνο 20.53 δευτερόλεπτα.

Στην όγδοη θέση στον τελικό της σφύρας τερμάτισε ο Μιχάλης Αναστασάκης. Ο Έλληνας αθλητής με καλύτερη βολή στα 67.68 μέτρα έδωσε τέσσερις βαθμούς στην ελληνική αποστολή. Ο 22χρονος ρίπτης ξεκίνησε τον αγώνα του με βολή στα 65.36 μέτρα ενώ στη συνέχεια είχε μια άκυρη. Στην τρίτη του προσπάθεια σημείωσε 67.68 μέτρα, επίδοση που του έδωσε την όγδοη θέση. Στην πρώτη θέση ο Ολυμπιονίκης Πάβελ Φάιντεκ με βολή σε 78.29 μέτρα.

Ένατη θέση για την Σταματία Σκαρβέλη στην σφαίρα γυναικών. Η Ελληνίδα αθλήτρια με καλύτερη βολή στα 16.42 μέτρα έδωσε τρεις βαθμούς στην ελληνική ομάδα. Η 21χρονη αθλήτρια έριξε 15.98 στην πρώτη της βολή και 15.84 στην δεύτερη. Στην πρώτη θέση του αγωνίσματος η Λευκορωσίδα Αλιόνα Ντουμπίτσκαγια με βολή στα 18.39 μέτρα.

Πολύ καλή εμφάνιση για την Τατιάνα Γκούσιν στον τελικό του ύψους γυναικών. Η Ελληνίδα αθλήτρια με άλμα στα 1.90 μέτρα κατέλαβε την πέμπτη θέση και έδωσε επτά βαθμούς στην ελληνική αποστολή. Η 23χρονη άλτρια ξεκίνησε από τα 1.80 μέτρα που πέρασε με την πρώτη όπως και το 1.85 και το 1.90 μέτρα. Στη συνέχεια είχε τρεις άκυρες προσπάθειες στο 1.94 μέτρα. Νικήτρια του αγώνα η Καμίλα Λιτσβίνκο με άλμα στο 1.97 μέτρα.

Στην τέταρτη θέση στα 100 μέτρα με εμπόδια η Ελισάβετ Πεσιρίδου. Η Ελληνίδα αθλήτρια τερμάτισε σε 13.12 δευτερόλεπτα και έδωσε οκτώ βαθμούς στην ελληνική ομάδα. Πρώτη η Πάμελα Ντούτκιεβιτς από τη Γερμανία με χρόνο 12.75 δευτερόλεπτα.

Στη δέκατη θέση των 800 μέτρων τερμάτισε ο Αθανάσιος Καλάκος. Ο Έλληνας αθλητής τερμάτισε σε 1:52.27 ενώ έδωσε δύο βαθμούς στην ελληνική ομάδα. Πρώτος στο αγώνισμα ο Τάιμεν Κούπερς με χρόνο 1:47.18.

Ενδέκατη θέση για την Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου στον τελικό των 1500 μέτρων γυναικών. Η Ελληνίδα αθλήτρια, που έδωσε έναν βαθμό στην ελληνική ομάδα τερμάτισε σε 4:31.58 λεπτά. Νικήτρια του αγωνίσματος η Κονστάνζε Κλόστερχάουφεν από την Γερμανία με χρόνο 4:09.57 λεπτά.

Ατομικό ρεκόρ για τον Νικόλαο Γκότση στον τελικό των 3000 μέτρων στιπλ. Ο Έλληνας αθλητής τερμάτισε στην ένατη θέση με χρόνο 8:59.20 λεπτά και έδωσε τρεις βαθμούς στην ελληνική ομάδα. Νικητής του αγωνίσματος ο Γάλλος Μαχιεντίν Μεκισί - Μπεναμπάντ με χρόνο 8:26.71 λεπτά.

Δέκατη θέση για την Χάιδω Αλεξούλη στον τελικό του μήκους γυναικών. Η Ελληνίδα αθλήτρια είχε καλύτερο άλμα στα 5.94 μέτρα με την δεύτερή της προσπάθεια και έδωσε δύο βαθμούς στην ελληνική αποστολή. Η 26χρονη άλτρια είχε ακόμη δύο άκυες προσπάθειες.

Στην ενδέκατη θέση στον τελικό της δισκοβολίας ανδρών τερμάτισε ο Ιάσωνας Θανόπουλος με καλύτερη βολή στα 54.40 μέτρα. Ο 22χρονος αθλητής είχε ακόμη μια βολή με την ίδια ακριβώς επίδοση ενώ είχε και μια άκυρη. Ο Θανόπουλος έδωσε στην ελληνική αποστολή δύο βαθμούς.

Ίδια θέση και για την Ράνια Ρεμπούλη στον τελικό των 5000 μέτρων γυναικών. Η Ελληνίδα αθλήτρια, έδωσε έναν βαθμό στην ελληνική ομάδα τερματίζοντας με χρόνο 17:31.47 λεπτά. Στην πρώτη θέση η Άνα Λοθάνο από την Ισπανία με χρόνο 15:18.40 λεπτά.

Ατομικό ρεκόρ για τον Ανδρέα Δημητράκη στον τελικό των 3000 μέτρων ανδρών. Ο Έλληνας αθλητής τερμάτισε σε 8:16.63 λεπτά τερματίζοντας στη δέκατη θέση ενώ έδωσε δύο βαθμούς στην ελληνική ομάδα.

Έβδομη θέση για τον Δημήτρη Πατσουκάκη στον τελικό του άλματος επί κοντώ των ανδρών. Ο Έλληνας αθλητής, που έδωσε πέντε βαθμούς στην Ελλάδα, αγωνίστηκε αντί του Κώστα Φιλιππίδη που είναι τραυματίας, ξεκίνησε τον αγώνα του από τα πέντε μέτρα που πέρασε με την πρώτη. Στη συνέχεια είχε δύο άκυρες στα 5.15 μέτρα, αφήνοντας το ύψος ενώ πέρασε με την πρώτη τα 5.30 μέτρα. Στη συνέχεια είχε δύο άκυρα άλμα στα 5.45 μέτρα. Νικητής του αγώνα ο Γάλλος Ρενό Λαβιλενί με άλμα στα 5.80 μέτρα.

Πέμπτη θέση για την Δημήτρη Τσιάμη στον τελικό του τριπλούν. Ο Έλληνας αθλητής είχε καλύτερο άλμα στα 16.55 μέτρα και έδωσε επτά βαθμούς στην ελληνική ομάδα. Ο 35χρονος άλτης είχε ακόμη μια προσπάθεια με την ίδια επίδοση και ένα άκυρο άλμα. Πρώτος ο Μαξ Χέις από την Γερμανία με άλμα στα 17.02 μέτρα.

Στην όγδοη θέση τερμάτισε η ομάδα 4Χ400 γυναικών.Η Εθνική ομάδα αποτελούμενη από τις Δέσποινα Μουρτά, Άννα Βασιλείου, Ανδριάνα Φέρρα και Ειρήνη Βασιλείου τερμάτισε σε 3:32.80 λεπτά και έδωσε τέσσερις βαθμούς στην ελληνική ομάδα. Πρώτη η Πολωνία, που τερμάτισε σε 3:27.60 λεπτά, επίδοση που είναι η κορυφαία για φέτος στην Ευρώπη.

Πέμπτη θέση για την Σοφία Υφαντίδου στον ακοντισμό. Η Ελληνίδα αθλήτρια με καλύτερη βολή στα 58.21 μέτρα έδωσε επτά βαθμούς στην ελληνική ομάδα. Η Ελληνίδα αθλήτρια ξεκίνησε τον αγώνα της με βολή στα 54.24 μέτρα ενώ έριξε με τη δεύτερη 53.79 μέτρα. Νικήτρια του αγώνα η Μπάρμπαρα Σποτάκοβα με βολή στα 65.14 που αποτελεί και φετινό ρεκόρ για την ίδια.

Στην δέκατη θέση στον τελικό της σκυταλοδρομία 4Χ400 ανδρών τερμάτισε η Ελλάδα. Η ελληνική ομάδα αποτελούμενη από τους Γιώργο Λαμπρόπουλο, Πέτρο Κυριακίδη, Κωνσταντίνο Κουτσούκη και Μιχάλη Παππά τερμάτισε σε 3:08.58 λεπτά και έδωσε δύο βαθμούς στην ελληνική αποστολή.