Η Εθνική μας ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με δύο γκολ σε παίκτη παραπάνω προηγήθηκε με 2-0. Οι Ούγγροι όμως κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 μέχρι τη λήξη του πρώτου οκταλέπτου και να προηγηθούν με 3-2 στη λήξη του ημιχρόνου, εκμεταλλευόμενοι την κακή επιθετικά δεύτερη περίοδο της Εθνικής μας.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου η Ελλάδα ισοφάρισε σε 3-3 και 4-4, όμως ένα μικρό σερί 2-0 των Ούγγρων τους έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα δύο τερμάτων, 1:43 πριν τη λήξη του οκταλέπτου.Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μείωσε αρχικά στο γκολ και στη συνέχεια ισοφάρισε στην αρχή του τελευταίου οκταλέπτου σε 6-6. Οι Ούγγροι ξαναπήραν δύο φορές προβάδισμα με 6-7 και 7-8, όμως οι αθλητές του Θοδωρή Βλάχου όχι μόνο ισοφάρισαν σε 7-7 και 8-8, αλλά προηγήθηκαν χάρη σε γκολ του Χριστόδουλου Κολόμβου με 9-8, 1:52 πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Όμως, στην επόμενη επίθεση οι Μαγυάροι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Βάργκα, ισοφαρίζοντας σε 9-9. Οι δύο ομάδες είχαν την ευκαιρία να κερδίσουν το παιχνίδι, όμως έχασαν από μία επίθεση σε παίκτη παραπάνω.

Η Εθνική μας είχε 5/12 στον παίκτη παραπάνω, ενώ οι Ούγγροι 4/9 και 1/1 πέναλτι.

Με αυτό το αποτέλεσμα Ουγγαρία και Ισπανία θα διεκδικήσουν αύριο (09:15) την πρώτη θέση του τουρνουά στο μεταξύ τους αγώνα.

ΕΛΛΑΔΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ 9-9

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 0-1, 3-3, 4-3

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Γαλανόπουλος, Γενηδουνιάς, Καπότσης 2, Αργυρόπουλος 1, Φουντούλης, Παπαναστασίου, Ποντικέας, Χρυσοσπάθης, Μουρίκης 2, Κολόμβος 1, Δερβίσης 2, Χατζηγούλας 1, Ζερδεβάς

Ουγγαρία (Τάμας Μαρτζ): Νάγκι, Μάνχερτζ 2, Μπάτορι, Σάλαμον 1, Βάμος 1, Χοσνιάνσκι 1, Τόρος, Γκορ – Νάγκι, Έρντελι 1, Βάργκα 3, Μέτσει, Χάραι, Ντέκερ Ατ.

Στο παιχνίδι που προηγήθηκε το Μαυροβούνιο επιβλήθηκε του Καναδά με 13-6.

ΚΑΝΑΔΑΣ – ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 6-13

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 0-4, 4-2, 1-4

Καναδάς (Τζιουζέπε Πόρτσιο): Ραντένοβιτς, Ντε Σόουζα, Σολεϊμάνιπακ 1, Κονσταντίν – Μπίκαρι 3, Χάλαγιαν, Ρόμπινσον, Μπλάνχαρντ, Λάπενς, Ραντόισιτς, Γκρος, Τοράκης, Θαμγουντ 2, Ράνταλ

Μαυροβούνιο (Βλάντιμιρ Γκοΐκοβιτς): Λάζοβιτς, Σάριτς 1, Μπανίσεβιτς, Κριγιέστορατς 1, Βίντοβιτς 1, Ντούρισιτς 2, Ντράσκοβιτς, Ουκρόπινα 3, Ράντοβιτς 4, Σπάιτς 1, Τσούσκοβιτς, Μούρισιτς, Σκεπάνοβιτς