Ύστερα από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι και με αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα, ο Μίλων αναδείχθηκε θριαμβευτής και πρωταθλητής στην Elite League, παίρνοντας το εισιτήριο της ανόδου. Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Ζακ Μπράιαντ με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, κάνοντας μεγάλη δουλειά σε όλο το ματς. Ο Πανιώνιος, που ήταν το φαβορί, όντας και πρωτοπόρος στην κανονική περίοδο, θα έχει μία ακόμα ευκαιρία ανόδου στον "τελικό" της Κυριακής (19/5, 16:00) κόντρα στον Ηρακλή, ξανά στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

H εξέλιξη του αγώνα

Γκίκας, Μιλεντίγεβιτς, Παπαδιονυσίου, Ντέιβις και Κακλαμανάκης από τη μια, Μπράιαντ, Μπαρτ, Δημάκος, Πετρίδης και Μελισσαράτος από την άλλη ήταν οι πρώτες πεντάδες της αναμέτρησης. Ο Πανιώνιος με οδηγούς τους Μιλεντίγεβιτς και Ντέιβις αποσπάστηκε νωρίς στο σκορ, 18-5, χάρη σε ένα 12-0. Ο Μίλων απάντησε με ένα σερί 7-0 δια χειρός Δημάκου για το 18-12, για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με buzzer beater του Χάρις για το 22-14. Μπράιαντ και Μπαρτ ανέλαβαν δράση για την ομάδα του Μάικ Κουρή που πλησίασε στον πόντο, 27-26 και στη συνέχεια ισοφάρισε (36-36). Το ημίχρονο έκλεισε με 41-38, με τους Ντέιβις και Μπράιαντ να βάζουν το θαυμαστικό με εντυπωσιακές τάπες σε Πετρίδη και Βουγιούκα αντίστοιχα.

Ο Μίλων πήρε προβάδισμα, 41-42, στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ενώ παρότι ο Πανιώνιος αντέδρασε (52-48), οι τυπικά φιλοξενούμενοι απάντησαν με εννιά αναπάντητους πόντους φτάνοντας στο 52-57, 3:44 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι «κυανέρυθροι» μετά το τάιμ άουτ του Άρη Λυκογιάννη βελτίωσαν την άμυνά τους και έκλεισαν το δεκάλεπτο με 60-59. Ο Μίλων προσπέρασε και πάλι με διαδοχικά τρίποντα από Μοτσενίγο και Κανονίδη, 65-68, ενώ ο Μπράιαντ οδήγησε την ομάδα του και πάλι στο +5, 71-76, φτάνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Το κλέψιμο του Μπράιαντ στον Παπαδιονυσίου οδήγησε σε κάρφωμα στο ανοιχτό γήπεδο για το 78-82, 1:03 πριν το τέλος. Ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να αντιδράσει και ο Μίλων πανηγύρισε τη νίκη που συνεπάγεται πρωτάθλημα και άνοδο.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Συμεωνίδης, Χριστινάκης (Νιγιάννης)

Δεκάλεπτα: 22-14, 41-38, 60-59, 79-87

Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Σκάνδαλος, Μιλεντίγεβιτς 16 (4), Παπαδιονυσίου 6, Αντωνάκης, Χάρις 11 (1), Κακλαμανάκης 15, Βουγιούκας 2, Ντέιβις 19 (1), Γκίκας 10 (3).

Μίλων (Κουρής): Μπράιαντ 23, Σκορδίλης 10, Πετρίδης 2, Μελισσαράτος 11 (1), Μοτσενίγος 7 (1), Μπαρτ 12, Ζούμπος, Δημάκος 12 (1), Κανονίδης 9 (1).

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 41-38, 60-59, 79-87