Salle Gaston Medecin / Πλέι οφ - Game 2 (0-1)
FENERBAHCE SK
  • Ρόμπερτ Λοτερμόζερ
  • Γκίτις Βίλιους
  • Τζόρντι Αλιάγκα

Αυτά είναι τα πλέι οφ! Η Μονακό είδε κατάματα το 0-2 της Φενέρμπαχτσε να έρχεται, είχε τον Μάικ Τζέιμς σε μέτρια μέρα και τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να «πυροβολεί» από παντού, όμως με άνθρωπο της τελευταίας στιγμής τον Τζόρνταν Λόιντ ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 και πλέον πάει στην Κωνσταντινούπολη για 2 ματς-φωτιά!

Προβλήματα για τις δύο ομάδες, με τη Μονακό να χάνει κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου τον Τζον Μπράουν με πρόβλημα στον ώμο και τη Φενέρ να μην έχει από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον Σερτάκ Σανλί, που αποχώρησε με πρόβλημα στο γόνατο.

Επόμενο παιχνίδι της σειράς τη Μεγάλη Τετάρτη (1/5, 20:45), με το Game 4 ανάμεσα στις δύο ομάδες να είναι προγραμματισμένο για τη Μεγάλη Παρασκευή (3/5, 20:45).

Ο Αμερικανός άσος σταμάτησε στους 15 πόντους, πετυχαίνοντας τους 9 στην τέταρτη περίοδο, με 2/3 τρίποντα, 2/4 δίποντα και 5 ριμπάουντ και ήταν ο παίκτης που έδωσε τη νίκη στη Μονακό. Πρώτος σκόρερ για τους Μονεγάσκους ήταν ο Ντονάτας Μοτεγιούνας, που είχε 18 πόντους με 3/4 τρίποντα, με τους 10 εξ αυτών να είναι από το πρώτο δεκάλεπτο. Στους 13 ο Έλι Οκόμπο, με τον Μάικ Τζέιμς να μένει χαμηλά με 8 πόντους (0/4 διπ., 2/3 τριπ., 2/2 βολές), αλλά να έχε 7 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

Όργια για τη Φενέρμπαχτσε για τον Τάιλερ Ντόρσεϊ, που σταμάτησε στους 25 πόντους με 6/8 τρίποντα, με τον Σκότι Ουίλμπεκιν να προσθέτει άλλους 23, με 6/14 τρίποντα. Στους 10 ο Νάιτζελ Χέιζ, που είχε και 6 ριμπάουντ. Στους 6 πόντους ο Γιώργος Παπαγιάννης, που είχε ακόμα 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Νικ Καλάθη να έχει 7 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Πάρτι της Μονακό με οικοδεσπότη τον Μοτεγιούνας

Η Μονακό μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με περισσότερη διάθεση και μόλις στα 55" προηγήθηκε με 6-0 χάρη σε καλάθια των Μοτεγιούνας, Στραζέλ και Μάικ Τζέιμς. Η Φενέρ ήταν σε άλλο γήπεδο, έχοντας μόλις 0/1 δίποντο και 2 λάθη και ο Μάικ Τζέιμς στο 2' με τρίποντο διαμόρφωσε το 9-0. Λύση στο... μονότερμα των γηπεδούχων έδωσε ο Ντόρσεϊ μετά από 2:40 λεπτά για το 9-2, με τον Έλληνα άσο στο 4' με τρίποντο να μειώνει σε 11-5. Ο Ντόρσεϊ (11π.) ήταν... on fire και στο 5' με νέο τρίποντο (2/2 τριπ.) και φάουλ έφερε τη Φενέρμπαχτσε σε απόσταση βολής (14-11), με τη Μονακό όμως να αντιδρά, να ανεβάζει την πίεσή της στην άμυνα και με πρωταγωνιστή τον Μοτεγιούνας (10π., 2/2 διπ., 2/3 τριπ.) να «τρέχει» ένα απίθανο σερί 13-0 και εκτοξεύσει τη διαφορά στο +16 (27-11). Oι φιλοξενούμενοι όμως στο τέλος του δεκαλέπτου βρήκαν τον τρόπο να ρίξουν τη διαφορά στο -10 (31-21), με τρία τρίποντα από τους Ντεσόν Πιερ (2) και Σκότι Ουίλμπεκιν.

Καταιγισμός τριπόντων, μαγικός Ουίλμπεκιν και επιστροφή στο ματς για τη Φενέρ

Ο Χέιζ με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου πήγε τη διαφορά με μονοψήφιο αριθμό (31-23) με το σερί της Φενέρ να φτάνει το 8-0 πλέον, με την ομάδα του Γιασικεβίτσιους να μπαίνει για τα καλά και πάλι στο ματς στο 13' (35-28) με τρίποντο του Ουίλμπεκιν (2/3 τριπ.). Ο Καλάθης με νέο σουτ από την περιφέρεια διαμόρφωσε το 39-33, με τη Φενέρ να μετράει 7/11 τρίποντα (64%), πριν ο Γκούντουριτς στο 16' με το 8ο σουτ έξω από τα 6,75μ. φέρει τους φιλοξενούμενους σε απόσταση βολής (39-36). Η Μονακό απάντησε γρήγορα και με σερί 5-0 πήρε και πάλι διαφορά 8 πόντων (44-36) στο 17' με τον Οκόμπο, με τη Φενέρ όμως να πληρώνει με το ίδιο νόμισμα τους γηπεδούχους και με επιμέρους 4-0 και κάρφωμα του Παπαγιάννη να κάνει το 44-40. Κάπου εκεί όμως μπήκε στην εξίσωση ο Μάικ Τζέιμς, που ήταν στον πάγκο με 2 φάουλ, με τον Αμερικανό άσο και τον Οκόμπο με 2 σερί τρίποντα να στέλνουν τη Μονακό σε διψήφια διαφορά (50-40) στο 17'. Ο... καταιγισμός τριπόντων συνεχίστηκε (9/16 η Φενέρ), με τον Ουίλμπεκιν (3/4 τριπ.) στο 20' να διαμορφώνει το 54-47, πριν ο Αμερικανός με νέο σουτ στη λήξη του ημιχρόνου (12π., 4/5 τριπ.) βάλει φωτιά στο ματς (54-50), με την ομάδα του Σάρας να έχει 10/17 τρίποντα.

Μυθικός Ντόρσεϊ έφερε τούμπα το ματς και η Φενέρ στο +9!

Ο Ντόρσεϊ στην έναρξη της τρίτης περιόδου έφερε τη Φενέρμπαχτσε στον πόντο (54-53), με την ομάδα του Σάρας να συνεχίζει τον καταιγισμό από την περιφέρεια (11/18 τριπ.), με τη Μονακό όμως να απαντά άμεσα και με σερί 5-0 και καλάθι του Μπράουν να παίρνει αέρα 6 πόντων (59-53) στο 22'. Οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν ασταμάτητοι στο τρίποντο και με ακόμα ένα του Ντόρσεϊ (16π., 3/3 τριπ.) και καλάθι του Ουίλμπεκιν (14π.) μείωσαν σε 59-57 στο 24', με τον τρομερό Ντόρσεϊ με το 4ο τρίποντό (19π., 4/4 τριπ.) του να δίνει προβάδισμα στη Φενέρ με 57-60. Ο Έλληνας άσος ήταν μαγικός (23π., 5/5 τριπ.) και στο 26' με ακόμα ένα σουτ από την περιφέρεια διαμόρφωσε το 62-65, με τη Φενέρ να «τρέχει» επιμέρους 13-3. Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα για τους φιλοξενούμενους, που στο 28' με τον Ντεσόν Πιερ πήγε στο +5 (65-70), με τον Παπαγιάννη στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να δίνει στην ομάδα του Σάρας αέρα 9 πόντων (65-74).

Γύρισε από την κόλαση, ισοφάρισε και πάει στην Τουρκία για ματς-φωτιά η Μονακό!

O Λόιντ με τρίποντο στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου έδωσε ανάσα στη Μονακό, με τον Γιασικεβίτσιους να ζητά τάιμ άουτ μόλις στα 36", με τον Τζαϊτέ στο 32' να ολοκληρώνει το σερί 5-0 για το 70-74. Ο Λόιντ ήταν ο πρωταγωνιστής στην αντεπίθεση των γηπεδούχων και στο 33' έφερε τη Μονακό σε απόσταση βολής (72-75), πηγαίνοντας το επιμέρους στο 7-0, με τη Φενέρ να έχει συμπληρώσει ήδη τα 4 ομαδικά φάουλ σε ούτε 3 λεπτά. Ο Μπλόσομγκεϊμ στο 34' έφερε το παιχνίδι στον πόντο (74-75), με τον Αμερικανό άσο με τρίποντο να δίνει προβάδισμα στη Μονακό με 77-75 στο 35' και τους γηπεδούχους να «τρέχουν» επιμέρους 12-1. Η Φενέρ όμως απάντησε και αρχικά με 2/2 βολές του Χέιζ και δύσκολο καλάθι του Ντόρσεϊ (25π.) πέρασε και πάλι μπροστά με 77-79, με τον Μοτεγιούνας στο 37' να ισοφαρίζει σε 79-79. Ο Οκόμπο με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στη Μονακό με 82-79, με τον Γάλλο άσο στο 38' να πηγαίνει τους Μονεγάσκους στο +5 (84-79) για το 7-0 σερί της ομάδας του Ομπράντοβιτς. Ο Ουίλμπεκιν με το πρώτο τρίποντο της Φενέρ στο δεκάλεπτο έκανε το 84-82, με τον Οκόμπο με βολή από τεχνική ποινή στον Σάρας να κάνει το 85-82 και τον Χέιζ με 2/2 βολές μετά από αντιαθλητικό να μειώνει σε 85-84. Ο Γκούντουριτς 1:38 πριν τη λήξη και πάλι από την γραμμή με 1/2 ισοφάρισε σε 85-85. Ο Ντιαλό στο 1:14 με φόλοου έκανε το 87-85, με τον Ουίλμπεκιν στη συνέχεια να αστοχεί και τον Λόιντ στα 58" να γράφει το 89-85. Ο Γκούντουριτς στα 42" αστόχησε και πάλι για τη Φενέρ, με τον Λόιντ στα 39" με 1/2 βολές να διαμορφώνει το 90-85. Το ματς όμως δεν είχε κριθεί, με τον Ουίλμπεκιν με τρίποντο στα 32" να μειώνει σε 90-88, με τον Λόιντ στα 11" με τρίποντο να κρίνει το παιχνίδι για το 93-88.

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 54-50, 65-74, 93-88