Η ομάδα του Χέρβο Κόλιανιν ανέβηκε στην πρώτη θέση του ομίλου με 14 βαθμούς και περιμένει την αναμέτρηση ανάμεσα σε Φερεντσβάρος και Μπαρτσελονέτα για την τελική κατάταξη στον όμιλο και τον αντίπαλό της στα ημιτελικά.

Οι Πειραιώτες πλέον περιμένουν να δουν ποια ομάδα θα αντιμετωπίσουν στο Final-4, το οποίο θα λάβει χώρα στη Μάλτα, το τριήμερο 5-7 Ιουνίου.

Ο Ολυμπιακός κρατούσε το προβάδισμα καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα και ολοκλήρωσε κάθε οκτάλεπτο με θετικό αποτέλεσμα.

Οι Φουντούλης, Γκίλλας και Παπαναστασίου σημείωσαν από τρία γκολ o καθένας για τους γηπεδούχους, ενώ οι Γενηδουνιάς, Δερβίσης και Δήμου πέτυχαν από δύο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι, και προηγήθηκε με 6-2. Ωστόσο, η Μπρέσια ανέβασε τον ρυθμό της στο φινάλε της πρώτης περιόδου, καταφέρνοντας ένα σερί 3-0 και μειώνοντας το σκορ σε 6-5.

Στη δεύτερη περίοδο οι Πειραιώτες επέτρεψαν με ένα 3-0, φτάνοντας στο 9-5. Παρόλα αυτά, οι Ιταλοί αντέδρασαν γρήγορα και με ένα δικό τους σερί επανήλθαν στο παιχνίδι, φέρνοντας το σκορ στα ίσα. Προτού ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» με εξαιρετική άμυνα και αποτελεσματική επίθεση, έφτασαν στο 11-8.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός μεγάλωσε τη διαφορά με 14-8. Οι Ιταλοί πέτυχαν το πρώτο γκολ στην περίοδο, με πέναλτι από τον Ίρβινγκ. Τελικά, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με +4.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν το τελευταίο οκτάλεπτο με δύο γρήγορα γκολ από τον Γκίλλα, αυξάνοντας το προβάδισμα σε +5. Προς το τέλος, ο Ολυμπιακός έφτασε το σκορ στο 17-11, με τον αγώνα να ολοκληρώνεται με ένα ωραίο γκολ του Ντελ Μπάσο για το τελικό 17-12.

Τα οκτάλεπτα: 6-5, 5-3, 4-3, 2-1

Ολυμπιακός (Κόλιανιν): Μπίγιατς, Λόντσαρ, Βάμος 1, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 3, Γκίλλας 3, Δερβίσης 2, Μπούσλιε, Αλαφραγκής 1, Δήμου 2, Νικολαΐδης, Παπαναστασίου 3, Ζερδεβάς.

Μπρέσια (Μπόβο): Τεσάνοβιτς, Ντελ Μπάσο 2, Μπαλτζαρίνι 1, Φαράλια 1, Λάζιτς 2, Τζανάτσα, Ρεντζούτο 1, Γκουεράτο, Αλεζιάνι 1, Μάνζι, Ιρβινγκ 4, Τζίτο, Μασέντζα