Ο ΠΑΟΚ Β' τις ευκαιρίες, ο Αιολικός το γκολ στο πρώτο ημίχρονο

H πρώτη καλή στιγμή του αγώνα άνηκε στους τυπικά γηπεδούχους στο 9', με τον Μπενίτεθ να δοκιμάζει το σουτ από τα όρια της περιοχής, βλέποντας την προσπάθεια του να καταλήγει ελάχιστα άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε και η πρώτη απειλή από μεριάς Δικεφάλου, όπου μετά από αντεπίθεση, ο Μπράντονιτς εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Μανωλιούδη και πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Αν και ο ΠΑΟΚ Β' είχε πάρει τα ηνία της αναμέτρησης, ο Αιολικός ήταν αυτός που προηγήθηκε. Στο 34ο λεπτό, Γιοκέ και Ζάκαριτς συνδυάστηκαν σε κόντρα επίθεση, με αποτέλεσμα ο δεύτερος να πλασάρει εύστοχα τον Μοναστηρλή, κάνοντας το 1-0!

Πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια, οι «ασπρόμαυροι» σπατάλησαν δύο ευκαιρίες για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Αρχικά, στο 39' η προβολή του Μανωλιούδη κατέληξε πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 44' ο Ντόκιτς έβαλε «στοπ» στην προσπάθεια του Τσοπούρογλου από το ύψος του πέναλτι.

Πέντε λεπτά ήταν αρκετά για την ανατροπή

Στην επανάληψη, οι Θεσσαλονικείς μπήκαν με ξεκάθαρη διάθεση να επιστρέψουν στην αναμέτρηση. Αυξάνοντας την πίεση τους, κατάφεραν να δημιουργήσουν ρήγματα στην αντίπαλη περιοχή, ωστόσο οι προσπάθειες των Γκούμα και Κανίς στο 46' και στο 49' αντίστοιχα, βρήκαν αντίσταση.

Αν και ο Ντόκιτς κράτησε το μηδέν για την ομάδα του σε αρκετές περιπτώσεις, ο ΠΑΟΚ Β' βρήκε τον τρόπο για να τον νικήσει στο 74'. Ο Κανίς μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και σούταρε, με τον Ντόκιτς να αποκρούει και τον Σαποβάλοφ να βρίσκεται στην σωστή θέση, παίρνοντας το ριμπάουντ και στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Ο Δικέφαλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ανταμείφθηκε τρία λεπτά αργότερα. Μετά από μία νέα επέλαση του στην περιοχή, ο Κανίς κέρδισε πέναλτι από τον Αλιατίδη. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και αναδείχθηκε εύστοχος από τα έντεκα μέτρα, κάνοντας το 1-2 και φέρνοντας... τούμπα το ματς μέσα σε πέντε λεπτά!

Στη συνέχεια, ο Αιολικός άλλαξε προσέγγιση, ανέβασε τα μέτρα του στον αγωνιστικό χώρο και πίεσε με σκοπό να πετύχει ένα δεύτερο γκολ, όμως δεν κατάφερε να διασπάσει την «ασπρόμαυρη» άμυνα και περιορίστηκε σε κάποια μακρινά σουτ που δεν ανησύχησαν τον Μοναστηρλή.

Ξεμπέρδεψε ο ΠΑΟΚ Β', ψάχνει ένα θαύμα ο Αιολικός

Έτσι, το 1-2 αποτέλεσε το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης, με τον ΠΑΟΚ Β' να ξεμπερδεύει και μαθηματικά με τα Play Out, «σφραγίζοντας» την παραμονή του και την επόμενη χρονιά στην Super League 2.

Από την άλλη, το δύσκολο έργο του Αιολικού γίνεται ακόμη πιο δυσκολότερο, με την ομάδα της Μυτιλήνης να έχει ένα... βουνό να ανέβει στις εναπομείναντες τρεις αγωνιστικές, καθώς είναι αναγκασμένη να παίξει το τελευταίο της χαρτί με στόχο να ξεφύγει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Τα δεδομένα που έχουν διαμορφωθεί στον βαθμολογικό πίνακα των Play Out του βορείου ομίλου: